Aktualności

1 sierpnia zawyją syreny. Prezydenci UMP uspakajają uchodźców


29 lipca 2022

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia, jak co roku, w polskich miastach zawyją syreny. Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich uspokajają uchodźców z Ukrainy, że sygnał jest symbolem zadumy, a nie powodem do niepokoju.

Drodzy nasi Ukraińscy Mieszkańcy i Sąsiedzi !

Zbliża się bardzo ważna dla Polski rocznica. W 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie, skierowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi i prześladowcy.
Polacy - oddając hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego - co roku 1 sierpnia, o godz. 17.00 zatrzymują się na symboliczną chwilę i uruchamiają syreny alarmowe, nadawane w systemie ciągłym przez minutę lub trzy, w zależności od miejsca. 

Dlatego, w imieniu wszystkich miast Unii Metropolii Polskich, zwracam się do Was o cierpliwość gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność. 


Z wyrazami szacunku 

Prezes Zarządu
Unii Metropolii Polskich

Tadeusz Truskolaski
Prezydent Miasta Białegostoku

* * *

Дорогі наші українські мешканці та сусіди!

Наближається дуже важлива для Польщі річниця. В 1944 році у Варшаві вибухнуло повстання проти нацистських окупантів і гонителів. 
Віддаючи данину пам’яті полеглим і живим учасникам Варшавського повстання, поляки щороку 1 серпня о 17.00 на мить символічно завмирають і вмикають тривожні сирени, які лунають протягом хвилини, чи навіть трьох, залежно від місця події.
Тому від імені всіх членів Асоціації міських агломерацій звертаюся з проханням не тривожитися під час завивання сирен. Вони не будуть приводом для хвилювання, страху та стресу, а навпаки – стануть символом осмислення історії героїв, які боролися за свободу.

З повагою,

Голова правління
Асоціації  міських агломерацій

Тадеуш Трусколяський,
 
Президент міста Білосток

 

Foto: Mateusz Suski/Unsplash

Do pobrania