Ogólne

2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego


11 grudnia 2019

30-lecie samorządu terytorialnego to nie tylko okazja do świętowania. To także dobry moment na debatę o kondycji gmin, powiatów i województw samorządowych oraz przyszłości naszych małych ojczyzn.

 

10 grudnia br. w siedzibie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza spotkali się z dziennikarzami przedstawiciele ogólnopolskich korporacji samorządowych.

Tadeusz Truskolaski Prezydent Białegostoku, Prezes Unii Metropolii Polskich, Członek Zarządu Związku Miast Polskich; Mirosław Lech, Wójt Korycina, Członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP; Artur Tusiński, Burmistrz Podkowy Leśnej, Prezes Unii Miasteczek Polskich; Rudolf Borusiewicz, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich oraz Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Członek Zarządu Unii Metropolii Polskich mówili czym dla nich jest samorząd terytorialny i służba na rzecz lokalnych społeczności.

- Samorząd terytorialny jest fundamentem demokracji i sprawnie funkcjonującego państwa. To nie przypadek, że jedną z pierwszych decyzji Marszałka Józefa Piłsudskiego była odbudowa samorządu terytorialnego. Nie przypadkowo też, jedną z pierwszych ustaw przyjętych przez Sejm po 1989 r. była ustawa o samorządzie terytorialnym - mówił Rudolf Borusiewicz. Dyrektor Biura ZPP przypomniał, że reforma samorządowa zapoczątkowana uchwaleniem 8 marca 1990 r. ustawy o samorządzie gminnym oraz pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami do rad gmin (odbyły się one 27 maja 1990 r.) zakończyła się w 1998 r. odbudową samorządu na poziomie powiatów i województw.

- Chociaż obecny rząd sprawia wrażenie, jakby wiedzę o samorządzie terytorialnym czerpał z serialu „Ranczo”, to my jesteśmy dumni z osiągnięć i chcemy uczcić trzydzieści lat samorządu terytorialnego - mówił Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania mówił również, że samorządy mają świadomość wyzwań i problemów jakie stawia przed nimi przyszłość. - Znamy je, bo nie chowamy się w limuzynach, ani za ochraniarzami. Jesteśmy na co dzień z tymi, którzy nas wybrali - mówił Jacek Jaśkowiak.

O osiągnięciach samorządu terytorialnego mówił także Adam Tusiński. - Możemy się pochwalić nie tylko doskonałą absorbcją środków unijnych, ale także doskonałą współpracą z mieszkańcami, którzy aktywnie włączają się w zarządzanie wspólnotami lokalnymi, w szczególności za pośrednictwem ruchów miejskich i budżetów obywatelskich - mówił Burmistrz Podkowy Leśnej.

- 30-lecie samorządu terytorialnego to święto nas wszystkich - podkreślił Mirosław Lech. - Gdyby nie reforma samorządowa, to Polska wyglądałaby inaczej. Jednocześnie zwrócił uwagę, na coraz trudniejsze warunki, w jakich samorządom przychodzi funkcjonować. - Sytuacja finansowa gmin drastycznie się pogarsza. Coraz więcej samorządów ma problemy z uchwalaniem budżetu. Dlatego rząd powinien poważnie podejść do tego problemu i przeanalizować sposób finansowania jednostek samorządu terytorialnego - wskazywał Mirosław Lech.

Do sytuacji finansowej jst nawiązał także Tadeusz Truskolaski. - Bez zmiany zasad finansowania samorządu, zwiększenia naszych udziałów w podatkach PiT i CiT, a może nawet przyznania samorządom dochodów z podatku VAT, sytuacja gmin, powiatów i województw będzie bardzo trudna.

W swoim wystąpieniu Prezydent Truskolaski odniósł się do inicjatywy, z jaką wystąpili w Senacie przedstawiciele Łodzi, Sopotu i Warszawy.

- Samorządy mają obecnie „silną” reprezentację w Senacie. Do izby wyższej parlamentu wybrani zostali Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Gliwic, Prezes Związku Miast Polskich, Wadim Tyszkiewicz, dotychczasowy Prezydent Nowej Soli, Członek Zarządu ZMP, Janusz Gromek, długoletni Prezydent Kołobrzegu. To daje nadzieję, że inicjatywy takie jak wniesiony dzisiaj rano projekt dotyczący rekompensaty utraconych w podatku PIT dochodów mają szansę powodzenia - mówił Tadeusz Truskolaski.

W trakcie konferencji Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił zarys obchodów 30-lecia Samorządu Terytorialnego. - Obchody będą trwały od 27 maja do 4 czerwca. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie, ale wszystkie samorządy włączą się w obchody jubileuszu. W tej chwili jest powołany sztab, trwają prace przygotowawcze.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor