Z naszych miast

668-lecie lokacji miasta Rzeszowa


19 stycznia 2022

W tym roku obchodzone jest 668-lecie Lokacji Miasta Rzeszowa. Na 19 stycznia zaplanowano uroczystości rocznicowe.

19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi. Przyjął on nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia Rzeszowa ...

Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza na uroczystość 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa 19 stycznia 2021 godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

W programie:

  • Zarys historii Miasta Rzeszowa
  • Ceremonia nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla dr. h.c. Tadeusza Ferenca
  • Pokaz akrobatyki sportowej i powietrznej

Zobaczymy atrakcyjne połączenie elementów akrobatycznych z tańcem i muzyką tworzące harmonijną całość w wykonaniu zawodników Klubu Akrobatyki Stal Rzeszów. W pokazie zaprezentują się m.in. przedstawiciele Kadry Narodowej, uczestnicy Mistrzostw Świata i  Europy. Młodzi, uzdolnieni, pełni pasji ludzie, pracujący pod kierunkiem trenerów:  Eweliny Fijołek i  Roberta Sokołowskiego, kontynuują tradycje rzeszowskiej akrobatyki.

W pokazie akrobatyki powietrznej  zaprezentuje się m.in.  uczestnik programu Mam Talent, trenujący na co dzień w AERIAL STUDIO prowadzonym przez Annę Węklar.

Tych młodych ludzi łączy jeszcze jedna rzecz - to uczniowie lub absolwenci Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie.

  • Koncert Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”

Czteroosobowy skład (pianista, wiolonczelistka i dwoje śpiewaków operowych) z charyzmatycznym Waldemarem Malickim na czele wywraca w tym występie do góry nogami wszystkie pojęcia o tak zwanej wyższej kulturze. Jak mówi sam pianista - ona jest- ta kultura wysoka- tylko odarta z zadęcia, zakulisowa, szczera, perfekcyjna warsztatowo i niewiarygodnie dowcipna.