Z naszych miast

674 urodziny Bydgoszczy

Cofnij

16 kwietnia 2020

19 kwietnia jest dla bydgoszczan wyjątkową datą - 674 lata temu Bydgoszcz uzyskała prawa miejskie. Tegoroczne świętowanie jest zupełnie inne, niż w poprzednich latach. Nie można bawić się na ulicach miasta. To jednak nie oznacza, że bydgoszczanie nie mogą świętować.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchomiło z urodzinową akcją pod nazwą: „Stawiaj cegły, zbijaj belki – bądź jak król Kazimierz Wielki!”. Jej zasady są proste: najpierw w domu budujemy miniaturę znanego bydgoskiego gmachu, pomnika lub miejsca. Z czego będzie ta konstrukcja – to zależy tylko od wyobraźni twórcy. To mogą być np. klocki, zapałki, tektura czy materiały z recyklingu. Następnie należy zrobić zdjęcie swojego dzieła i przesłać je na adres [email protected]

Z przysłanych zdjęć stworzona zostanie urodzinowa galeria, która najpierw przybierze wirtualną postać, a po zakończeniu epidemii pojawi się również fizycznie w jednym z punktów w centrum miasta. Na autorów najlepszych prac czekają także upominki!

Od wielu lat Bydgoszcz świętowała swoje urodziny na sportowo. Mieszkańcy (i nie tylko) masowo brali udział w Bydgoskim Biegu Urodzinowym, który - z powody epidemii COVID-19 - w tym roku został odwołany. Bydgoski magistrat ma jednak pomysł, jak w 2020 r. obchodzić urodziny miasta „na sportowo”. Zakładajcie sportowe stroje - mogą to być koszulki z poprzednich edycji Biegu - i ćwiczcie w domach, na balkonach czy w przydomowych ogródkach. Sami lub wspólnie z rodzinami. Przesłane na adres [email protected] zdjęcia, filmiki czy sportowe życzenia dla miasta posłużą do zrobienia urodzinowej galerii, którą będzie można oglądać na Facebooku Aktywnej Bydgoszczy.

19 kwietnia, w dniu urodzin Miasta, odbędzie się także wyjątkowy koncert. Bydgoscy muzycy, i artyści związani z Bydgoszczą zagrali go dla mieszkańców, nie wychodząc z domu! Urodzinowy koncert można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=OPnAMD7Yvpo&t=17s

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..