Z naszych miast

75 lat powojennej historii Wrocławia


4 maja 2020

6 maja 1945 r. skapitulowała Festung Breslau, a dwa dni później zakończyła się II wojna światowa w Europie. Rozpoczęła się odbudowa Wrocławia i trwająca – już 75 lat powojenna historia miasta, którego korzenie sięgają X wieku.

Wrocław skapitulował cztery dni po Berlinie. Dwa dni później (8 maja 1945 r.) zakończyła się II wojna światowa w Europie. O przyłączeniu Wrocławia do Polski zadecydowali ostatecznie podczas konferencji w Poczdamie (17 VII – 2 VIII 1945 r.) Józef Stalin, Harry Truman oraz Winston Churchill.

Po II wojnie światowej i obronie Festung Breslau większa część substancji budowlanej Wrocławia legła w gruzach (miasto zostało zniszczone w 75%), zwłaszcza południowych i zachodnich dzielnic miasta. Niektóre kamienice i kościoły udało się odbudować, ale wiele miejsc całkowicie zmieniło swój charakter.

Powojenna historia Wrocławia, to jednak przede wszystkim historia jego mieszkańców. To ich praca, ambicje, zaangażowanie i talenty sprawiły, że stolica Dolnego Śląska ma dzisiaj renomę ważnej europejskiej metropolii. Wśród nich są pionierzy odbudowujący Wrocław z powojennych ruin, robotnicy, którzy w latach 80. przeciwstawili się władzom komunistycznym oraz tysiące wrocławian, którzy w czasie powodzi w 1997 roku ocalili swoje miasto przed zniszczeniem. Oraz wielu innych: przedsiębiorców, naukowców, artystów, dzięki którym Wrocław jest doskonałym miejscem do życia.

Tą 75 letnią historię miasta przypominają dzisiaj jego władze. Prezentując m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia Wrocławia po 6 maja 1945 r. (https://www.wroclaw.pl/extra/najwazniejsze-wydarzenia-we-wroclawiu-po-1945-r)

Czy fotograficzną dokumentację, jak Wrocław zmieniał się po II wojnie światowej (https://www.wroclaw.pl/extra/tak-wroclaw-zmienial-sie-po-wojnie-zdjecia-przed-i-po)

Na stronie www.wroclaw.pl można także obejrzeć film „Wrocław. Imiona Miasta”, w którym o historii miasta opowiada m.in. Norman Davies.

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor