Społeczne

Akademia Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach zostanie rozszerzona po osiągnięciach w Polsce

Cofnij

28 listopada 2024

Zakończyliśmy 18-miesięczny wspólny projekt "Akademia Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach" wspierający integrację migrantów i uchodźców w Polsce, który pokazał siłę współpracy w rozwiązywaniu jednego z najpilniejszych wyzwań społecznych. Projekt to wspólna inicjatywa Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy (CoE ICC Programme), Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Unii Metropolii Polskich.

Wspólny projekt wspierający integrację migrantów i uchodźców w Polsce, który pokazał siłę współpracy w rozwiązywaniu jednego z najpilniejszych wyzwań społecznych, zakończył się dziś wydarzeniem podsumowującym jego osiągnięcia.

Akademia Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach przeprowadziła dziesięć szkoleń dostosowanych do potrzeb personelu pracującego z migrantami w 13 miastach w całej Polsce: Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Hrubieszowie, Katowicach, Krakowie, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

"ODIHR z przyjemnością koordynował tę ważną inicjatywę, ściśle współpracując z naszymi partnerami, aby zapewnić, że nasze wspólne wsparcie trafi dokładnie tam, gdzie jest potrzebne" - powiedziała Tea Jaliashvili, zastępczyni dyrektora ODIHR. "Ten projekt dał nam doskonałą okazję do wsparcia polskich miast, a jednocześnie zebrania najlepszych praktyk, które mogą być wykorzystane przez inne kraje regionu OBWE. Mamy nadzieję, że wykorzystamy doświadczenia zdobyte w Polsce do wspierania wysiłków integracyjnych w krajach bałtyckich w nadchodzących latach".

Uczestnicy rozwijali swoje umiejętności w różnych obszarach, od kompetencji międzykulturowych i analizy skutecznych praktyk integracji migrantów, po przeciwdziałanie dezinformacji, komunikację włączającą, przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć i budowanie partnerstw z interesariuszami.

"Polskie miasta były na pierwszej linii frontu ukraińskiego kryzysu uchodźczego od pierwszego dnia, przyjmując i wspierając osoby zmuszone do ucieczki" - powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce. "Aktywnie angażując społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny, władze miejskie ułatwiły osiągnięcie imponującej integracji społeczno-gospodarczej, co miało znaczący pozytywny wpływ na społeczności przyjmujące. Innymi słowy: Polska pokazała, jak lokalna solidarność i inteligentne wybory polityczne prowadzą do sytuacji, w której wszyscy wygrywają”.

Inicjatywa ta została podjęta w odpowiednim czasie, ponieważ polskie miasta są pierwszym punktem kontaktowym dla większości migrantów i uchodźców, niezależnie od tego, skąd przybywają. Miasta w całej Polsce wykazały się inicjatywą i elastycznością, szczególnie w zakresie integracji setek tysięcy osób z Ukrainy, ponieważ Polska jest jednym z głównych krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców od czasu rosyjskiego ataku wojskowego w 2022 roku. W raporcie UNHCR zaprezentowanym podczas wydarzenia podkreślono, że wkład ukraińskich uchodźców na polskim rynku pracy i wpływy z podatków przewyższyły wydatki związane ze wsparciem uchodźców. Jednak dalsze lokalne inwestycje w strategie integracyjne mają kluczowe znaczenie dla pokonania trwających barier, takich jak znajomość języka i dopasowanie zawodowe. Same korzyści ekonomiczne nie gwarantują akceptacji społecznej, co podkreśla znaczenie lokalnych inicjatyw integracyjnych.

"W kontekście międzynarodowym, naznaczonym strachem przed różnorodnością i retoryką antyimigracyjną, miasta odgrywają kluczową rolę w budowaniu spójnych społeczeństw poprzez integrację międzykulturową" - powiedział Thorsten Afflerbach, szef Wydziału Programów Integracji i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Radzie Europy. „Akademia zapewniła elastyczne i dostosowane do potrzeb wsparcie polskim miastom, umożliwiając im przyjmowanie uchodźców i budowanie spójnych społeczności, które przynoszą korzyści wszystkim”.

Szkolenia Akademii Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach zostały przeprowadzone w ścisłej współpracy z Unią Metropolii Polskich. "Dziękujemy naszym partnerom i uczestnikom" - powiedział Tomasz Fijołek, Dyrektor Legislacji Unii Metropolii Polskich. "Zdobyta wiedza i wymiana doświadczeń przydadzą się nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych, ale i w życiu prywatnym".

Zainspirowane sukcesem Akademii, w ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest dostosowanie projektu dla gmin w Estonii, na Łotwie i Litwie.

Kontakt dla mediów:

ODIHR: Katya Andrusz, rzeczniczka prasowa - [email protected]

Rada Europy: Tania Baeva-Frachon, specjalistka ds. mediów: [email protected]

UNHCR Polska: Rafał Kostrzyński, rzecznik [email protected]

Unia Metropolii Polskich: Julia Wiśniewska, koordynatorka ds. komunikacji - [email protected]

 

Foto: OSCE

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..