Z naszych miast

Baobab - Nowe miejsce integracji w Lublinie

Cofnij

28 lutego 2023

Przy Krakowskim Przedmieściu 39b rozpoczął działalność „baobab”, czyli przestrzeń służąca wymianie doświadczeń, realizacji projektów oraz spotkań migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców, mieszkanek i mieszkańców Lublina. Tym samym Miasto Lublin i Stowarzyszenie Homo Faber w koalicji z organizacjami pozarządowymi zacieśniają współpracę na rzecz integracji wszystkich mieszkańców. Nowa przestrzeń powstała dzięki zaangażowaniu międzynarodowych partnerów: DRC, UNHCR, IKEA, Strabag.

 

„Baobab” wyrasta z wieloletnich doświadczeń współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi. Ostatni rok, szczególnie wspólne zaangażowanie w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, okazał się kluczowy dla wytyczania skutecznych form działania na rzecz integracji i wsparcia nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina. Wierzę, że „baobab” będzie miejscem skutecznego wsparcia dla potrzebujących, a także symbolem otwartości Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Baobab” powstał dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów społecznych, organizacji międzynarodowych oraz firm funkcjonujących w Lublinie. Podstawą jego działania jest doświadczenie wyniesione z kilkunastoletniej pracy Stowarzyszenia Homo Faber w obszarze włączania, aktywizowania i integracji społecznej migrantów, uchodźców, Polek i Polaków. „Baobab” to też suma wszystkich działań Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który w pierwszych miesiącach wojny objął działaniami kilkanaście obszarów pomocowych. Rozmowy na temat utworzenia „baobabu” prowadzone były od marca 2022 r. Nowe miejsce integracji prowadzone jest przez Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z szeroką koalicją organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą: Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Organizacja Młodzieży Ukraińskiej „Płast”.

– „Baobab” to miejsce spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane są inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań kierujemy do społeczeństwa przyjmującego, czyli mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Anna Dąbrowska, Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.

Pierwszą międzynarodową organizacją, która zwróciła się do Stowarzyszenia Homo Faber oraz  Miasta Lublin z propozycją wsparcia była Danish Refugee Council. Już w marcu 2022 r. przekazała zarówno finansowe, jak i merytoryczne wsparcie, związane z jakością pomocy świadczonej na rzecz uchodźców i uchodźczyń. DRC, Stowarzyszenie Homo Faber oraz Miasto Lublin podpisało również trójstronne porozumienie, w którym zaplanowano powstanie w Lublinie miejsca, które stale będzie służyło wsparciu uchodźcom.

Rok po nawiązaniu współpracy, czuję ogromną dumę, że DRC uczestniczy w oficjalnym otwarciu „baobabu” – bezpiecznej i włączającej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców Lublina, również tych, którzy przyjechali tu niedawno z powodu wojny. Głęboko wierzę, że to miejsce na trwałe wpisze się w krajobraz Lublina, odzwierciedlając jego wielokulturową historię i tożsamość, zaś przy wsparciu Miasta, społeczeństwa obywatelskiego i partnerów międzynarodowych, stanie się ośrodkiem budowania długofalowych rozwiązań wsparcia dla osób przymusowo wysiedlonychmówi Anna Povzenic, Dyrektor Krajowa DRC.

Pomoc udzielana w „baobabie” oferowana jest przez międzynarodowy, międzysektorowy zespół pracowników organizacji pozarządowych doświadczonych w pracy na rzecz społeczności migranckich, pomocy humanitarnej i praw człowieka oraz miejskich urzędników zajmujących się partycypacją społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi, polityką integracji cudzoziemców i równym traktowaniem. Działalność „baobabu” wspiera UNHCRfinansując prowadzone działania w obszarze pomocy informacyjnej, prawnej, psychologicznej, child protection, interwencji kryzysowej, tłumaczeń, a także zapewniając obecność osób wspierających MOPR w punktach zbiorowego zakwaterowania.

Agencja ONZ ds. Uchodźców zdecydowanie wspiera uchodźców w Polsce i z radością współpracuje z Miastem Lublin oraz Stowarzyszeniem Homo Faber, wpierając i wzmacniając wszystkie osoby zmuszone uciekać ze swoich domów. Centrum „baobab” to ważne świadectwo polskiej solidarności i hojności w działaniu – mówi Kevin J. Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie działania pomocowe Miasta Lublin w zakresie integracji i edukacji wspiera firma IKEA. Dzięki jej zaangażowaniu m.in. do kilkudziesięciu lubelskich szkół trafiły meble, wyposażenie kuchni i stołówki, przestrzeni integracyjnych, pomoce dydaktyczne, akcesoria sportowe, gry i zabawki. Efektem szerokiej współpracy Miasta i IKEA jest zaprojektowanie
i wyposażenie przestrzeni „baobabu
”.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Także, a może szczególnie dla tych, którzy muszą szukać swojego domu w obcym kraju. Razem z Miastem Lublin oraz innymi partnerami tworzymy dla tych osób i dla mieszkańców Lublina nową przestrzeń spotkań – bo dom to nie tylko ściany, ale także miejsce międzyludzkich relacji.We wspólne działania włączyliśmy sięzaraz po wybuchu wojny. Dziś z radością i satysfakcją widzimy, że „baobab” to przyjazne i bezpieczne miejsce dla wszystkich mieszkańców Lublina, okazja do wymiany informacji, spotkań, rozmów, nauki i poznawania siebie nawzajem – mówi Marina Dubakina, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwojusieci IKEA.

Niezbędne do uruchomienia nowej przestrzeni było zaangażowanie firmy Strabag polegające na dostosowaniu technicznym budynku do nowej funkcji. W adaptację i nowy wystrój wnętrz włączyły się również firmy Flugger oraz Tarkett.

Baobab, od którego nazwę wzięła nowa przestrzeń w Lublinie, to wyjątkowe drzewo. Jego wnętrze mogło pomieścić nawet kilkadziesiąt osób, które znajdowały w nim schronienie, kiedy robiło się niebezpiecznie. Wspólnie z partnerami tego projektu udało nam się stworzyć w Lublinie miejsce, w którym migranci i migrantki będą czuć się bezpiecznie, będą mogli nawiązać kontakt
z mieszkańcami Lublina i poczuć się jak w domu, wśród bliskich. Dziękuję moim koleżankom i kolegom z Oddziału STRABAG w Lublinie za ich pracę oraz dostosowanie techniczne budynku, tak by był bezpiecznym i komfortowym miejscem dla wszystkich
– mówi Monika Gołębiowska, Dyrektor Oddziału STRABAG.

W przestrzeni „baobabu”znajdują również swoje miejsce usługi świadczone przez Miasto Lublin w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, takie jak infolinia dla uchodźców. W przyszłości oferta ta będzie uzupełniana, a przestrzeń posłuży spotkaniom, warsztatom i dyskusjom w ramach działań Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin, jak m.in. realizacja Projektu „Plan dla Dzielnic” czy Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin.

22 lutego 2023 r. Miasto Lublin podpisałoporozumieniezkoalicją organizacji pozarządowych działającychna rzecz dobrej integracji mieszkańców, której liderem jest Stowarzyszenie Homo Faber. W skład koalicji wchodzą Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza i Organizacja Młodzieży Ukraińskiej „Płast”. Współpraca dotyczy prowadzonej
w „baobabie” działalności skupiającej się na integracji nowych mieszkanek i mieszkańców Lublina, zwłaszcza osób pochodzących z innych części świata, w tym uchodźczyń i uchodźców, ze społecznością przyjmującą. Program integracyjny prowadzony będzie w oparciu o światowe standardy pomocy humanitarnej (CHS). Porozumienie zawarto na trzy lata z możliwością przedłużenia. Wsparcie o charakterze doradczym i konsultacyjnym, co do dalszego funkcjonowania programu integracyjnego oraz strategii rozwoju Koalicji, świadczyć będzie Komisja Dialogu Obywatelskiego do spraw miejskiego Systemu Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek powołana w marcu 2021 r. Wypracowane rozwiązania wejdą na stałe do systemu zarządzania miastem.

Źródło: lublin.eu

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..