Z naszych miast

Białostocki, V Festiwal Dyplomatyczny

Cofnij

20 lutego 2020

Wykłady i dyskusje o Polsce, Europie, Azji i polityce – tak będzie przebiegał piąty Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku. Pięć dni spotkań z naukowcami i dyplomatami będą dla uczestników tego wydarzenia i białostockiej młodzieży okazją do obywatelskiej edukacji, wymiany poglądów oraz bezpośredniego kontaktu ze światem stosunków międzynarodowych.

Festiwal Dyplomatyczny wpisał się już na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń, odbywających się w Białymstoku. Pozwala naszej młodzieży przyglądać się z bliska zagadnieniom współczesnego świata i lepiej ten świat rozumieć – mówi Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białystok.

Festiwal Dyplomatyczny odbędzie się w dniach 24-28 lutego. Jest wydarzeniem, które ma na celu przekazywanie i promowanie wiedzy o współczesnej Polsce, Europie i świecie, polityce międzynarodowej oraz dyplomacji wśród uczniów, studentów, a także mieszkańców Białegostoku.

Wykład inauguracyjny wygłosi Donald Tusk – przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

W tym roku festiwal odwiedzi ponad 20 gości, m.in. prof. Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Schnepf, Siti Nugraha Mauludiah (Ambasador Republiki Indonezji w Polsce), Janusz Piechociński (prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja), Aleksandra Wiśniewska (Ambasada Japonii w Polsce), Olgierd Łukaszewicz („My Obywatele UE”), red. Dariusz Rosiak (Tygodnik Powszechny), senator Marcin Bosacki, Liu Guangyan (Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce).

Organizatorami festiwalu są: II Liceum Ogólnokształcące oraz Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Współpraca: Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Aktywności Społecznej, Unia Metropolii Polskich. Patronaty honorowe: Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Korpus Konsularny, JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Źródło: www.bialystok.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor