Z naszych miast

Białystok: 8. edycja festiwalu „Wschód Kultury”


11 sierpnia 2020

Od 20 do 23 sierpnia w Białymstoku odbędzie się festiwal od lat promujący bogatą wielokulturowość naszego miasta i regionu. „Wschód Kultury / Inny Wymiar” po raz kolejny, dzięki różnorodnym działaniom artystycznym, przybliży mieszkańcom i turystom tradycję i historię Polaków, Litwinów, Białorusinów i wielu innych narodów.

Odbywający się od 2007 r. festiwal Inny Wymiar stał się częścią Wschodu Kultury w 2013 r. W tym roku rozpocznie cykl festiwalowych wydarzeń, a nie jak w poprzednich latach go zakończy. Festiwal promuje Białystok i Podlasie, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. W inicjatywie realizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury Białystok bierze udział wraz z Rzeszowem i Lublinem.

– W tym roku, z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem, organizując festiwal bardziej niż zwykle skoncentrowaliśmy się na działaniach artystycznych białostoczan lub osób związanych z Białymstokiem. To wzbogaci program wydarzenia i skupi uwagę na naszym mieście. Serdecznie zapraszam mieszkańców i wszystkich zainteresowanych do udziału w festiwalowych wydarzeniach – powiedział Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Białegostoku.

Tematyka festiwalu obejmuje twórczość m.in. z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec, a w tym roku też z Chorwacji i Skandynawii.

[embed]https://youtu.be/w4tc7gDJ_sc[/embed]

Na wszystkie wydarzenia z bogatego programu festiwalu (projekcje filmowe, spektakle, wernisaże, koncerty, promocje publikacji, spacery edukacyjne) jest wstęp wolny, a szczegóły są dostępne na stronie www.innywymiar.bialystok.pl. Ze względu na koronawirusa podczas festiwalowych wydarzeń będą obowiązywały szczególne zasady związane z reżimem sanitarnym.

Wydarzeniem towarzyszącym, wpisującym się w koncepcję „Wschodu Kultury”, które odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia o godz. 17.30 w sali kina Forum, będzie wręczenie nagród artystycznej i literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku.

Wschod_Kultury_Inny_Wymiar_2020_-_harmonogram-1

Źródło: www.bialystok.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor