Z naszych miast

Biblioteki plenerowe promują Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Cofnij

19 lipca 2023

W pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego stanęła biblioteka plenerowa. Druga, taka sama, zostanie postawiona na katowickim Rynku. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską i po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

- Pod względem naukowym przyszły rok będzie zdecydowanie należał do Katowic, które będą Europejskim Miastem Nauki 2024! Chcemy tytuł wykorzystać do popularyzacji nauki, dlatego zmienimy się w żyjące laboratorium, które będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu. To za sprawą wydarzeń, akcji i inicjatyw, które będziemy realizować, by wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół uczelni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powoli powstaje agenda przyszłorocznego wydarzenia, natomiast już teraz zaczynamy działania promujące je wśród mieszkańców. Stąd pomysł na postawienie biblioteczek plenerowych, które będą zaciekawiać, informować i mam nadzieję inspirować. Znajdziemy w nich informacje o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 oraz książki. Biblioteczki staną się także miejscem spotkań czy chwili relaksu z książką – dodaje prezydent. 

Po tym jak 8 lipca studenci wraz z wieloma mieszkańcami roztańczonym krokiem przywitali wakacje w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 podczas potańcówki na terenie Uniwersytetu Śląskiego, czas na kolejne aktywności w przestrzeni miasta. W pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego stanęła biblioteka plenerowa. Druga, taka sama, zostanie w najbliższych dniach postawiona na katowickim Rynku. Na konstrukcjach znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast znalazły się pozycje książkowe oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze. 

– Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik", może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką". Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. 

Zgodnie z ideą book crossingu, czyli pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki. 

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Lato to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego. 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..