Edukacja

Bookcrossing w miastach jest możliwy!

Cofnij

12 czerwca 2024

Idea bookcrossingu jest znana nie od dziś. Co roku można ją dostrzec w miastach nie tylko zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, ale i w mniejszych miasteczkach, czy w gminach wiejskich. W dodatku takie punkty dzielenia się książką znajdziemy także w budynkach własnego osiedla, czy … w barze lub kawiarni albo… na plaży!

Inicjatywa znana była już w latach 80. XX wieku, ale dopiero w 2001 roku rozpropagował ją w Stanach Zjednoczonych programista komputerowy Ron Hornbraker. I to właśnie on nazwał ją „bookcrossingiem”. Termin został nawet wpisany do słownika Oxfordu. W Polsce bookcrossing zawitał oficjalnie w 2003 roku i od tej pory na stałe wszedł już wręcz w naturalny obieg. Regały z książkami możemy spotkać dosłownie wszędzie, a sława inicjatywy wciąż rośnie.

Czym jest bookcrossing?

To pozostawianie przeczytanych książek w przestrzeniach w miarę  publicznych w specjalnie przeznaczonych do tego celu miejscach:  biblioteczki plenerowe, regały, gabloty, stoliki, itp. – celem udostępnienia ich kolejnym osobom. W ten sposób każdy, kto  znajdzie interesującą książkę, będzie mógł ją przeczytać i dalej puścić w obieg. Można powiedzieć, że idea ta tworzy wielką globalną bibliotekę bez opłat i kart bibliotecznych.

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..