Z naszych miast

Breloki z alarmem trafią do poznańskich seniorów


22 lutego 2021

Tysiąc osobistych alarmów w postaci breloka do kluczy trafi do poznańskich seniorek i seniorów. To pomysł straży miejskiej, która razem z Poznańskim Centrum Świadczeń chce w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców miasta. 

 

Alarmy będą rozdawane jeszcze w lutym, w pierwszej kolejności w punkcie szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Gadżet ma postać breloka do kluczy. Gdy jednak wyjmie się z niego zawleczkę, zaczyna emitować głośny sygnał dźwiękowy. Hałas na pewno zaalarmuje otoczenie, może też odstraszyć potencjalnego agresora.

- Mamy nadzieję, że nasi poznańscy seniorzy dzięki temu skromnemu gadżetowi, jakim jest alarm kieszonkowy, będą mogli poczuć się bardziej bezpieczni - mówi Anna Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej. - Warto także dodać, że brelok jest na tyle głośny po wyjęciu zawleczki, że może służyć także do wezwania pomocy, kiedy np. osoba starsza źle się poczuje. Życzymy zdrowia naszym seniorom i seniorkom.

Gadżety są uzupełnieniem realizowanego aktualnie przez straż miejską programu "Seniorzy - bezpieczeństwo osobiste". To jeden z tematów, o których rozmawiają z poznaniakami powyżej 60. roku życia strażnicy z zespołu profilaktyki. Rozmowy obejmują trzy bloki tematyczne: "Bezpieczny senior", "Pierwsza pomoc i profilaktyka zdrowia" oraz "Bezpieczeństwo ekonomiczne".

Rozdawaniu breloków towarzyszyć będzie również akcja informacyjna dotycząca Złotej Karty - Poznańskiej Karty Seniora. Dzięki niej starsi mieszkańcy miasta mogą liczyć na zniżki w instytucjach kultury, wypoczynku, sportu, rekreacji, turystyki, oświaty, a także na obniżki cen usług i towarów oferowanych przez prywatne firmy. Pracownicy PCŚ wyjaśnią, jak można zdobyć kartę i pomogą chętnym ją założyć

Źródło: www.poznan.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor