Aktualności

Chcesz zmieniać miasto? Zrób to w ramach budżetu obywatelskiego


18 stycznia 2023

Kipiący zielenią skwer w miejscu, w którym teraz nie ma nic ciekawego? Nowe ścieżki rowerowe? A może pogotowie dla zwierząt albo zajęcia z samoobrony dla kobiet? To zależy także od ciebie. Jeśli chcesz zmieniać swoje miasto i współdecydować o tym, co nowego w nim powstanie, oddaj swój głos na projekty zgłaszane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Możesz także samodzielnie je tworzyć.

Budżet obywatelski (BO) to część budżetu miasta oddana do dyspozycji mieszkańców. W jego ramach to oni raz w roku głosują, które projekty warto zrealizować. To jednak nie wszystko, bo poddane pod głosowanie propozycje są wymyślane i zgłaszane właśnie przez nich.

Masz pomysł, który mógłby się spodobać twoim bliższym i dalszym sąsiadom? Wiesz, jak rozwiązać jakiś problem albo poprawić komfort życia na twoim osiedlu, w dzielnicy, w całym mieście? Podziel się tym z innymi. Wszelkie informacje na temat BO znajdziesz na oficjalnych stronach www swojego miasta w zakładce Budżet obywatelski.

Jakie pomysły zostaną zrealizowane w 2023 roku dzięki BO w miastach Unii Metropolii Polskich?

 • BIAŁYSTOK Zielone ławki na Rynku Kościuszki, zielone przystanki, program in vitro, nowa kanalizacja deszczowa, czytelnia i biblioteka oraz metamorfoza szkolnej auli i stołówki to tylko niektóre z projektów, jakie decyzją mieszkańców Białegostoku zostaną zrealizowane w 2023 roku w ramach BO. Głosowaniu poddano 180 pomysłów. Białostoczanie postawili na 20 z nich, w tym 9 ogólnomiejskich i 11 osiedlowych.  Na ich realizację przeznaczono 12 mln zł.
 • BYDGOSZCZ Głosowanie na pomysły mieszkańców zgłoszone do najnowszej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zakończyło się w połowie grudnia 2022, jednak wyniki będą znane w styczniu 2023. Mieszkańcy mieli do wyboru 447 projektów, a te, które zdobędą największą liczbę głosów, zostaną zrealizowane za 16 mln zł.
 • GDAŃSK Mieszkańcy Gdańska mieli w tym roku do wyboru 305 projektów. Zwyciężyło 8 propozycji ogólnomiejskich oraz 109 dzielnicowych. Na ich realizację przeznaczono 22 mln zł. Gdańszczanie głosowali m.in. na ławki sensoryczne w miejskich parkach, dofinansowanie zabiegów sztucznego zapłodnienia in vitro i utworzenie pogotowia dla zwierząt. Najwięcej głosów zdobyły projekty budowy szlaku rowerowego wzdłuż ulicy Małomiejskiej do Traktatu świętego Wojciecha oraz propozycja zadrzewienia alei Grunwaldzkiej w okolicy Oliwy.
 • KATOWICE Katowiczanie wybrali do realizacji 148 spośród 259 pomysłów. Zdecydowali się m.in. na budowę nowego pawilonu dla kotów w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt i tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach PUMPTRACK na Dolinie Trzech Stawów (projekty ogólnomiejskie) oraz na zadania „Monitoring dla Tysiąclecia”, „Aktywny senior 55+” w dzielnicy Piotrowice-Ochojec oraz „Przerwa na edukację”, zakładający m.in. dostosowanie przestrzeni szkolnych do wypoczynku uczniów podczas przerw w jednej z katowickich podstawówek (projekty dzielnicowe). Na realizację wszystkich zadań przeznaczono ponad 20 mln.
 • KRAKÓW W tym roku do dyspozycji mieszkańców Krakowa przeznaczono 38 mln złotych. W głosowaniu zadecydowali, że ramach BO zostanie zrealizowanych 13 projektów ogólnomiejskich (mieszkańcy wybrali m.in. projekt „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”, „Zagospodarowanie Bagrów-kontynuacja" oraz „Kraków zrywa z betonem – II edycja”) oraz 172 projektów dzielnicowych, najczęściej związanych z zielenią, ekologia i kulturą.  
 • LUBLIN W Lublinie decyzją mieszkańców do realizacji trafi 41 pomysłów: 11 ogólnomiejskich oraz 30 dzielnicowych. Na ich realizację przeznaczono 14 mln zł. Najwięcej głosów zdobyły projekty „O-35 Realizacja II etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury” (projekt ogólnomiejski)  i „D-49 Renowacja zewnętrznych obiektów sportowych przy SP 51” (projekt dzielnicowy).
 • ŁÓDŹ W Łodzi do realizacji w 2023 r. trafią 222 zadania osiedlowe oraz 16 ponadosiedlowych. Zwycięskie projekty osiedlowe to m.in. „Zielony Park na Nowym Złotnie”, „Widzewski Park Zabaw po drugiej stronie miasta” i „Zieleniec na ul. Świtezianki”, a także zakup nowych książek i audiobooków do Biblioteki Tatarak oraz super zjeżdżalnia na Stawach Jana. Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobyła propozycja budowy boiska i skweru przy ul. Kopernika. Łodzianie postawili także na projekty dotyczące pomagania zwierzętom, opieki paliatywnej w hospicjum dla dzieci, samoobrony dla kobiet, walki ze smogiem oraz wyposażenia szkół w dostępny także dla mieszkańców sprzęt rekreacyjno-sportowy. Na realizację zadań przeznaczono ponad 26 mln.
 • POZNAŃ Spośród 127 pomysłów mieszkańcy Poznania wyłonili 31 najlepszych (3 ogólnomiejskie oraz 28 rejonowych). Na ich realizację przeznaczono 25 mln. Najwięcej głosów zdobył cieszący się od kilku lat największą sympatią projekt „Trener osiedlowy, trener senioralny, trener przedszkolaka” oraz projekt "Zielone Fyrtle. Niech połączą nas drzewa", a w poszczególnych dzielnicach najwięcej głosów oddano na przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne.
 • RZESZÓW Decyzją mieszkańców Rzeszowa 9 mln zł z puli Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 zostanie przeznaczonych na realizację 36 spośród 107 zaproponowanych pomysłów. W kategorii ogólnomiejskiej najwięcej głosów oddano na projekt dotyczący wyposażenia rzeszowskich przedszkoli i świetlic szkół podstawowych w klimatyzatory, w kategorii zadań osiedlowych zwyciężył projekt poprawy infrastruktury na stadionie Grunwaldu Budziwój, a w kategorii działania o charakterze kulturalnym, oświatowym lub sportowym wygrał pomysł na organizację zajęć sportowych dla dzieci na rzeszowskich osiedlach.
 • SZCZECIN Lista zwycięskich projektów szczecińskiego budżetu obywatelskiego zostanie dopiero ogłoszona. Mieszkańcy miasta mieli do wyboru 153 projekty, w tym 39 ogólnomiejskich i 114 dzielnicowych. Tegoroczna pula na projekty to 17, 5 mln zł.
 • WARSZAWA Mieszkańcy Warszawy wybrali 326 spośród 1327 zgłoszonych projektów. Na ich realizację przeznaczono ponad 101 mln zł. Największym powodzeniem cieszyły się pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową. Najkosztowniejszy projekt ogólnomiejski to „Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie”, a dzielnicowy to „Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe”. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się także inne pomysły m.in. „Wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i Izbach Przyjęć” i „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na Żoliborzu”.
 • WROCŁAW W ramach najnowszej edycji WBO za 30 mln zł zostanie zrealizowanych 7 projektów ponadosiedlowych i 10 osiedlowych. Wśród tych pierwszych najwięcej głosów zdobył projekt „Zielono mi i bezpiecznie – etap 4”, a wśród osiedlowych „Zielony skwer im. Kajdasza na Jagodnie - etap I”. Ciekawostka: Dwa zwycięskie projekty osiedlowe: „Żernicki Park Sportu i Rekreacji – etap 2022” oraz „Zielony Tarnogaj - #KolejnaZieleń” zdobyły identyczną liczbę głosów: 2370. W takiej sytuacji robi się losowanie, jednak decyzją prezydenta zrealizowane zostaną obydwa.

Artykuł możecie też przeczytać we wrocławskim biuletynie miejskim.