Patronaty

CMR Webinarium “Migracje i miasta. Działania włączające migrantów - perspektywa średnich i małych miast”

Cofnij

30 maja 2023

W imieniu Laboratorium Polityk Migracyjnych Miast i Regionów oraz Zespołu Polityk Migracyjnych Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego (OBM UW), Zespołu Projektu Horyzont 2020 “Welcoming Spaces” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) zapraszamy do udziału w ostatnim przed wakacjami CMR Webinarium “Migracje i miasta. Działania włączające migrantów - perspektywa średnich i małych miast”, które odbędzie się w piątek, 02.06.2023 r., godz. 14.00-16.00 na platformie Zoom.

 

Do webinarium można dołączyć po rejestracji na platformie Eventbrite. W potwierdzeniu mailowym otrzymacie Państwo szczegółowe dane dotyczące spotkania (w tym link). Dodatkowe informacje na temat wydarzenia znajdziecie Państwo na platformie Facebook.

Dynamicznie zachodzące zmiany polityczne i społeczno-gospodarcze sprawiły, że nie tylko duże polskie miasta, ale także te mniejszej wielkości zdobywają coraz więcej doświadczeń w przyjmowaniu, a następnie integracji migrantów zarówno dobrowolnych jak i przymusowych (Czeczeni, Białorusini, Afgańczycy, Ukraińcy). Pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę w 2022 r. i największa w historii Europy po II wojnie światowej migracja przymusowa zwróciły uwagę opinii publicznej, polityków i akademików na ten proces. Istniejące dane jasno wskazują, że osoby szukające schronienia przed wojną w Polsce osiedlają się nie tylko w dużych, ale także średnich i mniejszych ośrodkach. Rola średnich i małych ośrodków miejskich w recepcji osób uchodźczych okazuje się więc bardzo ważna, choć często pomijana w dyskursie publicznym. Podczas webinarium, na które mamy przyjemność Państwa zaprosić, porozmawiamy o tym, jak nowi mieszkańcy włączani są w życie średnich i małych miast, jakie polityki, programy i działania są realizowane w miastach, aby ułatwić im ten proces, jacy aktorzy odgrywają kluczową rolę w tym procesie, a także z jakimi wyzwaniami mierzą się oni w swojej pracy. Porozmawiamy też o tym, jak wcześniejsze doświadczenia w obszarze lokalnych polityk włączających migrantów  wpłynęły na możliwości odpowiedzi średnich i małych miast na kryzys humanitarny w 2022 r. 

W dyskusji wezmą udział przedstawiciele administracji lokalnej i organizacji społecznych, w tym:

  • Elżbieta Teresa Olejniczak, p.o. Dyrektora w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży
  • Liliia Kotsiuba-Tkach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw współpracy ze społecznością ukraińską w Świnoujściu
  • Magdalena Bogusławska, Prezeska Zarządu Fundacji na rzecz Dwujęzyczności EduNowa w Piasecznie
  • Aleksandra Sitkiewicz, Koordynatorka ds. komunikacji i współpracy międzysektorowej, Fundacja CultureLab, Mapuj Pomoc
  • Filip Przedpełski, Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Płońsku
  • Katarzyna Komar-Macyńska, Sekretarzyni Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce

Serdecznie zapraszamy!

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..