Media

DGP: Reforma lokalnych budżetów. Samorządy: Najpierw diagnoza, później zmiany

Cofnij

14 grudnia 2022

Rząd zaproponował założenia do reformy lokalnych budżetów. Samorządy uważają jednak, że należy zacząć od zbliżenia stanowisk. Bez tego nie ma sensu rozmawiać o zmianach

Organizacje samorządowe zwróciły się do rządu o pilne przedstawienie diagnozy dotyczącej dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST), ze szczególnym uwzględnieniem skutków wprowadzanych zmian podatkowych. Ich wspólne stanowisko opublikowała Unia Metropolii Polskich (UMP). Była to odpowiedź na przedłożone samorządom przez resort finansów kierunki zmian w systemie finansowania JST.

Zarząd UMP zdecydował, że nie będzie merytorycznie odnosił się do propozycji rządu, ponieważ „są one jedynie plasterkiem naklejanym na otwarte złamanie”. Samorządowcy są zgodni, że bez zbliżenia stanowisk władz centralnych i lokalnych w sprawie obecnego stanu finansów JST nie ma mowy o reformie systemu.

Więcej na GazetaPrawna.pl

Foto:  Kelly Sikkema /Unsplash

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..