Duże miasto to dużo atrakcji, więc niełatwo jest wybrać te najciekawsze. Jednak spróbujmy.
Jakie miejsca warto odwiedzić z dzieckiem w największych polskich miastach? W jakich wydarzeniach wziąć udział? Oto kilka przykładów.
1 czerwca 2024
Gdy się ma kilka lat, wszystko jest nowe i ciekawe, jednak niektóre miejsca albo zdarzenia są absolutnie wyjątkowe i właśnie przez to zapadają w pamięć na zawsze. Co interesującego znajdą dla siebie dzieci w miastach należących do Unii Metropolii Polskich?
Duże miasto to dużo atrakcji, więc niełatwo jest wybrać te najciekawsze. Jednak spróbujmy.
Jakie miejsca warto odwiedzić z dzieckiem w największych polskich miastach? W jakich wydarzeniach wziąć udział? Oto kilka przykładów.
Myślęcinek to największy w Polsce park miejski położony zaledwie 3 kilometry od centrum Bydgoszczy – licząca ponad 800 hektarów enklawa tajemniczych leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami. Można tu spędzać całe dnie i z przyjemnością robią to zarówno bydgoszczanie, jak i turyści.
Ukochanym miejscem dzieci jest znajdujące się tu zoo – jedno z nielicznych w skali kraju, które specjalizuje się w hodowli zwierząt rodzimych. Można tu zobaczyć także wiele gatunków egzotycznych, np. tygrysa amurskiego, krokodyla kameruńskiego albo ulubieńca najmłodszych, lemura katta, zupełnie takiego samego jak Król Julian z „Pingwinów z Madagaskaru.”
Szczegóły: zoo.bydgoszcz.com
Lemury katta, a także ponad 10 tys. innych zwierząt 1157 gatunków można zobaczyć również w zoo we Wrocławiu. Będąc tam koniecznie trzeba wybrać się do Afrykarium – nowoczesnego kompleksu, w którym w licznych akwariach i zbiornikach mieści się tyle wody, ile mieści się w sześciu wielkich basenach olimpijskich.
Wielką atrakcją tego miejsca jest podwodny tunel, który pozwala znaleźć się oko w oko z rekinami, płaszczkami i mnóstwem innych wodnych stworzeń żyjących w naturze w Kanale Mozambickim. To jednak nie wszystko, bo w Afrykarium można poznać również inne oblicza Afryki: sawannę, las deszczowy, wielkie afrykańskie jeziora, Nil oraz Morze Czerwone.
Szczegóły: zoo.wroclaw.pl
Jaki jest słoń, każdy widzi. Ale jak wygląda, gdy pływa? Można to zobaczyć przez wielką szklaną taflę w Orientarium w Łodzi – najnowocześniejszym w Europie pawilonie poświęconym faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Budynek wraz z wolierami i wybiegami ma powierzchnię dziesięciu boisk piłkarskich!
Poza słoniami można tam zobaczyć wiele innych zwierząt, np. jeżozwierze palawańskie, makaki, 1300 najróżniejszych ryb z żarłaczami rafowymi włącznie (tu także jest podwodny tunel i to najdłuższy w Polsce!), krokodyle, niedźwiedzie malajskie i orangutany.
Szczegóły: orientarium.lodz.pl
Zwierzęta są cudowne, ale technika także jest ciekawa! W Krakowie warto się wybrać z dzieckiem do Muzeum Inżynierii i Techniki (dawniej Muzeum Inżynierii Miejskiej), które mieści się w hangarach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego.
W zbiorach MIT są eksponaty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej w Krakowie, historię drukarstwa, dzieje polskiej motoryzacji, z jej syrenkami, warszawami i małymi fiatami i nie tylko.
Warto się także wybrać do Ogrodu Doświadczeń, gdzie można doświadczać zjawisk fizycznych wszystkimi zmysłami i chłonąć wiedzę dotyczącą m.in. akustyki, magnetyzmu czy hydrostatyki, nie przerywając zabawy nawet na chwilę. Uwaga! Jest tu nawet Odlotowy plac zabaw z 6-metrową rakietą!
Szczegóły: www.mit.krakow.pl
Uwielbianą przez dzieci atrakcją jest Fontanna Multimedialna w Rzeszowie u podnóża Zamku oraz Pałacu Letniego Lubomirskich. Tańczące w rytm muzyki kolorowe strumienie wody? Są! Wielki ekran wodny, na którym wyświetlane są prezentacje filmowe i laserowe? Jest! Interaktywna fontanna, po której można biegać? Obecna!
Szczegóły: fontanna-multimedialna.pl/rzeszow/
Oprócz stałych atrakcji w największych polskich miastach są także i te, które zorganizowano z okazji Dnia Dziecka i nie tylko.
Np. 1 i 2 czerwca w Gdańsku bardzo ważnym elementem Strefy Społecznej, czyli największego zlotu organizacji pozarządowych w Polsce, będzie Strefa dla dzieci, w której dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. dmuchańce, giga gry, jengę, bitwę morską oraz inne gry i zabawy prowadzone przez animatorów.
Szczegóły: www.4czerwca.gdansk.pl
Z kolei w Lublinie 1 czerwca odbędzie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet. To okazja do poznawania liter, odkrywania świata książek i ich bohaterów, tworzenia oraz świetnej zabawy.
W programie kolorowy korowód, do którego można dołączyć i zostać postacią z bajki, koncerty, spektakle, czytelnie pod chmurką, wystawy, warsztaty, spotkania i wiele innych atrakcji, w tym projektowanie robotów i warsztaty dla młodych wynalazców.
Szczegóły: teatrnn.pl/alfabet
Miejsc oraz wydarzeń, które podobają się dzieciom, jest oczywiście dużo, dużo więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić, dlatego warto serwisy internetowe największych polskich miast i witryny poświęcone lokalnym atrakcjom. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Beata Turska/wroclaw.pl