Projektowana regulacja wprowadza możliwości budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia. Zgodnie z projektem, w tym uproszczonym trybie będzie mógł powstać dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70m2 z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90m2.
W projekcie ustawy rządzący przewidują wymóg, aby budowane domy do 70 m2 były budynkami wolnostojącymi oraz określają dopuszczalną gęstość zabudowy. Wskazali, że może powstać jeden taki budynek na działce o powierzchni co najmniej 1000 m2. „Wymóg lokalizacji jednego obiektu na każde 1000 m2 powierzchni działki ma stanowić mechanizm gwarantujący, że projektowana instytucja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.” – czytamy w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji (dalej: OSR).
WAŻNE Zgodnie z projektem z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione będą również wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, przeznaczone do okresowego wypoczynku. Podobnie jak w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, powierzchnia zabudowy ma wynosić nie więcej niż 70 m2. Maksymalna rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie będzie mogła być większa niż 6 m, zaś wysięg wsporników 2 m. |
Projekt przewiduje, że domy do 70 m2 będą budowane w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym, co oznacza, że zgodnie z art. 30a ustawy – Prawo budowlane organ administracji architektoniczno-budowlanej zamieszcza, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 60 dni, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu w terminie 3 dni od dnia:
- doręczenia zgłoszenia - informację o dokonaniu zgłoszenia, zawierającą imię i nazwisko albo nazwę inwestora oraz adres i opis projektowanego obiektu;
- wniesienia sprzeciwu - informację o dacie jego wniesienia;
- upływu terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 ustawy – Prawo budowlane – informację o braku wniesienia sprzeciwu.
Budowa na podstawie zgłoszenia domu jednorodzinnego o powierzchni do 70m2 będzie możliwa tam, gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w projekcie ustawy przewiduje się możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, co umożliwi budowę takiego domu na terenie, na którym plan miejscowy nie obowiązuje.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którymi w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów ma nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni.
Do terminu na wydanie decyzji nie powinno wliczać się terminów niezależnych od organu jak np.: terminu na uzgadniania decyzji czy terminów związanych z procedurą oceny oddziaływania na środowisko. W celu zapewnienia realnego skrócenia czasu trwania postępowań w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy projekt przewiduje wprowadzenie kary pieniężnej za przekroczenie ww. terminu, wymierzanej przez organ wyższego stopnia. Kara miałaby wynosić 500 zł za każdy dzień zwłoki, czyli analogicznie jak w przypadku zwłoki przy wydawaniu decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (nr UD253) został skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.