Z naszych miast

Dotacje na rzeszowskie zabytki

Cofnij

21 maja 2024

Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – w tych trzech zabytkowych obiektach zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie. Sfinansowane będą z budżetu miasta Rzeszowa.

- Mamy dziś miłą informację ze strony miasta – dzielimy się pieniędzmi z bardzo zacnymi organizacjami i stowarzyszeniami, które na co dzień opiekują się i troszczą o ważne zabytki w Rzeszowie. W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane prowadzone przy zabytkach przeznaczyliśmy dotacje w wysokości 250 tys. zł. Marzy nam się, aby tych pieniędzy było przeznaczanych sporo więcej. Mam nadzieję, że w efekcie reformy finansów samorządów będziemy mogli w przyszłości przeznaczać na odnowę zabytków sporo więcej środków – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas podpisania umów na prace przy rzeszowskich obiektach zabytkowych. Uroczystość podpisania umów i przyznania dotacji odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu. 

Dotację w wysokości 100 tys. zł. otrzymała fundacja Domus Pacis, która opiekuje się Dworem Chłapowskich na os. Słocina. Środki zostaną przeznaczone na prace remontowo-konserwatorskie cokołu elewacji budynku. Taką samą kwotę otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Pieniądze zostaną wydane na prace remontowe apsydy i dwóch przyległych zakrystii w tej wybudowanej w okresie międzywojennym świątyni.

50 tys. zł otrzymała Parafia Greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie. Środki wydane zostaną na roboty remontowo-konserwatorskie przy elewacji budynku Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, czyli dawnego Kościoła Św. Trójcy przy ul. Targowej 4.

- Każdy z tych trzech zabytkowych obiektów jest wyjątkowy – podkreślała Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Dawny Kościół pw. Św. Trójcy, który obecnie jest Cerkwią Greckokatolicką, został wybudowana w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna. Powstała ona w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Została wybudowana w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, także ufundowanego przez Lubomirskich.

Dwór Chłapowskich został wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otoczony jest romantycznym parkiem w typie angielskim. – Z kolei powstały w międzywojniu Kościół pw. Chrystusa Króla jest pierwszym i jedynym w krajobrazie naszego miasta kościołem kopułowym. Można powiedzieć, że czym dla Rzymu jest kopuła Bazyliki św. Piotra Michała Anioła tym dla Rzeszowa jest ta wspaniała, malownicza kopuła kościoła Chrystusa Króla, zaprojektowana przez lwowskiego architekta Witolda Rawskiego – mówiła Karolina Chomiczewska.   `

Źródło: erzeszow.pl

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..