Administracja

Dyskusja o strażach gminnych na Zespole administracyjnym KWRiST

Cofnij

20 maja 2024

Majowe posiedzenie Zespołu ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdominowała dyskusja na temat powołania doraźnego Zespołu ds. straży miejskich (gminnych). Natomiast w sprawach różnych strona samorządowa zgłosiła potrzebę rozpoczęcia poważnej dyskusji na temat systemu wynagradzania pracowników samorządowych.

Zespół spotkał się 17 maja 2024 r. w formie wideokonferencji. Posiedzenie prowadzili prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk - ze strony samorządowej oraz reprezentujący stronę rządową wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.

W trakcie posiedzenia Zespół przedyskutował kwestię powołania w ramach KWRiST doraźnego Zespołu ds. straży gminnych (miejskich).

- Kiedyś taki zespół działał w ramach Komisji Wspólnej, potem przyszły trochę trudniejsze czasy, obecnie, po rozmowach z resortem administracji pojawił się pomysł i potrzeba, żeby taki zespół otworzyć - mówił współprzewodniczący Krzysztof Matyjaszczyk, który - od razy - zgłosił swojego przedstawiciela do tego Zespołu: komendanta Straży Miejskiej w Częstochowie, Artura Hołubiczko.

Ze strony rządowej, na temat pomysłu powołania Zespołu wypowiadała się Agata Furgała, dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. - Do MSWiA wpłynęło i nadal wpływa bardzo dużo postulatów, uwag i propozycji dotyczących przepisów regulujących zasady funkcjonowania straży gminnych (miejskich) dlatego pojawił się pomysł reaktywowania Zespołu, który funkcjonował do 2018 r. - mówiła dyrektor Agata Furgała dodając, że w ocenie resortu najwłaściwszym miejscem powołania takiego Zespołu będzie właśnie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego jako, że straże gminne (miejskie) są tworzone przez organy jednostek samorządu terytorialnego.

Jednocześnie MSWiA proponuje, aby w skład Zespołu weszło 16 członków, w tym przedstawiciele wszystkich korporacji samorządowych wchodzących w skład Komisji Wspólnej. resort poinformował też, że współprzewodniczącym Zespołu ze strony rządowej został wyznaczony Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

- W razie nieobecności ministra Czesława Mroczka na posiedzeniu tego Zespołu i zgodnie z brzmieniem projektu zarządzenia, ja będę miała zaszczyt pomagać, współprowadzić ten Zespół z ramienia Departamentu Porządku Publicznego MSWiA - wyjaśniała dyrektor Agata Furgała.

W dyskusji glos zabrał także Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku, który zaproponował m.in., aby współprzewodniczącym Zespołu ze strony samorządowej został reprezentant straży miejskich, najlepiej z któregoś z miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. 

- W pierwszej kolejności chciałem podziękować za tą niezwykle ważną inicjatywę, na którą czekaliśmy od lat. Chciałbym też zaznaczyć, że w pracach tego Zespołu nie może zostać pominięty glos Unii Metropolii Polskich, głos jej miast i Straży Miejskich w tych miastach funkcjonujących. Chciałbym, żeby ten głos został w pracach Zespołu należycie uwzględniony, aby te Straże Miejskie mogły lepiej służyć mieszkańcom i cieszyć się ich uznaniem - mówił komendant Straży Miejskiej w Gdańsku Leszek Walczak. 

Deklarację aktywnej pracy z Zespole złożył także Zbigniew Włodarczyk, II zastępca komendanta Straży Miejskiej w Warszawie.

- Chciałem podziękować za tę inicjatywę i za szybką reakcję Ministerstwa na nasze wnioski w tej sprawie. Jednocześnie chcę zadeklarować w imieniu własnym, jak i pani komendant Magdaleny Ejsmond, że chętnie weźmiemy udział w pracach tego Zespołu po to, żeby dzielić się informacjami, wiedzą i zdobytym przez lata doświadczeniem - mówił II zastępca komendanta Straży Miejskiej w Warszawie, Zbigniew Włodarczyk. 

Zespół ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli rozważał też, czy Zespół ds. straży miejskich (gminnych) ma być odrębnym, doraźnym Zespołem w ramach KWRiST, czy też raczej Zespołem roboczym funkcjonującym w strukturach Zespołu ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli. Ostatecznie kwestię tę pozostawiono do rozstrzygnięcia plenarnemu posiedzeniu KWRiST.

Po zakończeniu dyskusji w punkcie poświęconym strażom miejskim (gminnym) Zespół przystąpił do omawiania spraw różnych. Tutaj dyskusja zogniskowała się wokół tematu wniesionego przez Marka Wójcika, sekretarza strony samorządowej KWRiST, który zaproponował, aby Komisja Wspólna rozpoczęła rozmowy na temat wynagrodzeń pracowników samorządowych. W trakcie dyskusji strona samorządowa zwróciła uwagę, że system wynagradzania pracowników samorządowych wymaga gruntownej zmiany. Place w administracji samorządowej już bowiem dawno przestały być konkurencyjne wobec tych oferowanych fachowcom w sektorze prywatnym. Jednocześnie punktowo adresowane do poszczególnych grup zawodowych podwyżki tego systemu nie wzmacniają, a przeciwnie, psują go jeszcze bardziej. To wszystko powoduje, że coraz trudniej jest znaleźć nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników samorządowych oraz zatrzymać odpływ kadr do sektora prywatnego. Samorządowcy podkreślali także, że dyskusja na temat wynagrodzeń pracowników samorządowych powinna odbywać się w gronie uwzględniającym przedstawicieli nie tylko MSWiA, ale także resortu pracy (to on odpowiada za przygotowanie rozporządzeń płacowych dla pracowników JST) oraz resortu finansów.

Foto: Marjan Blan/Unsplash

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..