Z naszych miast

Dzieci Świata w Bydgoszczy


8 lipca 2021

W najbliższy piątek, 9 lipca o 17:00 rusza plenerowa wystawa „Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej, znanej i cenionej podróżniczki. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 lipca br. na placu przed Filharmonią Pomorską.

W lipcu bydgoskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata oglądając plenerową wystawę fotografii cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej. Dzikowska od lat przemierza kontynenty a widzom znana jest m.in. z programu Pieprz i Wanilia realizowanego z Tonym Halikiem.

„Dzieci Świata” to kolejna, po „Uśmiechu Świata”, wystawa przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, z niezwykłą wnikliwością prezentująca los najmłodszych mieszkańców przede wszystkim z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie „Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej”: Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami.

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami uśmiechem.

Wystawa będzie prezentowana na placu przy Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w dniach 9-29 lipca 2021. Inauguracja wystawy: 9 lipca, godz.17.00.

Ekspozycji towarzyszy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” przeznaczony dla dzieci w wieku od lat 6 do lat 12. Więcej Informacji na stronie: www.biblioteka.bydgoszcz.pl.