Z naszych miast

Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa w Krakowie


8 września 2020

Otwarcie odnowionego placu Świętego Ducha i uruchomienie dzwonu na Wieży Ratuszowej - tak Kraków świętował przypadający we wtorek, 8 września Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa.

– Wrzesień jest czasem, gdy w sposób szczególny poświęcamy uwagę naszemu dziedzictwu. 12 września 1978 roku Kraków został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 8 września miasta historyczne na całym świecie świętują Dzień Solidarności. Zakończenie rewitalizacji placu Świętego Ducha i oddanie go krakowianom w nowym kształcie, bogatym w odwołania do jego funkcji i historii właśnie we wrześniu jest symboliczne: podkreśla znaczenie ciągłości, kontynuacji dla rozwoju Krakowa. Niech to miejsce cieszy, niech będzie przestrzenią odpoczynku, spotkań z książkami i ze sztuką, a także źródłem przeżyć artystycznych i refleksji. Posadzony tu dąb niech nam przypomina, że bogate dziedzictwo kulturowe naszego miasta – zarówno to materialne, jak i niematerialne, które reprezentuje wracający po dekadach milczenia dźwięk dzwonu z Wieży Ratuszowej, jest bezcenne, warte codziennej uwagi i troski – stwierdził Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, który przekazał dziś krakowianom zrewitalizowany plac Świętego Ducha.

Z tej okazji w słowno-muzyczną podróż historyczną zaprosili mieszkańców Krakowa, przechodniów i turystów przebywających na placu Świętego Ducha artyści Teatru im. Juliusza Słowackiego i Capelli Cracoviensis. Również 8 września – po ponad półwiecznej przerwie – ponownie można było usłyszeć dźwięk tzw. dzwonu gwałtownego znajdującego się na Wieży Ratuszowej, który zabrzmiał o godz. 17.30.

[embed]https://youtu.be/yMUVy0-_tjE[/embed]

Przypomnijmy, że Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa - OWHC, w której znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO liczy blisko 300 miast członkowskich. Aktualnym przewodniczącym OWHC jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wybrany na tę funkcję w 2019 roku.

8 września - w rocznicę powstania organizacji - obchodzony był Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji miasta członkowskie na całym świecie organizowały wystawy, konferencje oraz koncerty promujące ideę światowego dziedzictwa i angażujące lokalne społeczności.

Źródło: www.krakow.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor