Aktualności

Dziś komunikacja miejska bezpłatnie. Dzień bez Samochodu


22 września 2022

22 września to już od lat Dzień bez Samochodu – święto zwieńczające trwający od 16 września Europejski Tydzień Mobilności – kampanii zainicjowanej przez Komisję Europejską w 2002 r., która ma zachęcać mieszkańców miast do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej.

Dzień bez Samochodu na stale wpisał się w kalendarz wydarzeń polskich miast i metropolii. Tradycyjnie w tym dniu wszyscy, którzy pozostawią samochód w domu i zdecydują się na korzystanie z miejskiej komunikacji publicznej mogą podróżować metrem, autobusami, tramwajami i trolejbusami zupełnie za darmo.

W Białymstoku z okazji Dnia bez Samochodu, jak co roku, mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską.

– Zachęcam mieszkańców Białegostoku do korzystania z BiKeRów i miejskich autobusów w Dniu bez Samochodu. To dobra okazja, żeby przekonać się, jakie korzyści płyną z odstawienia samochodu i przemieszczania się pieszo, na rowerze lub autobusem miejskim – mówi Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

Bezpłatne przejazdy przysługują wszystkim mieszkańcom. Korzyści odniosą też użytkownicy białostockich rowerów miejskich – za pierwszą godzinę wypożyczenia opłaty nie będą naliczane.

Do pozostawienia aut w garażach i na parkingach namawia także Bydgoszcz. „22 września (czwartek) pasażerowie będący właścicielami lub współwłaścicielami samochodu osobowego w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, mogą podróżować za darmo środkami komunikacji miejskiej. Wymagany jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości osoby uprawnionej (ulga nie dotyczy pojazdów w leasingu).” – czytamy na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Za okazaniem dowodu rejestracyjnego pozostawionego w domu pojazdu bezpłatnie można także podróżować środkami komunikacji publicznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto dla wszystkich pasażerów korzystających 22 września z autobusów, trolejbusów czy tramwajów Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował niespodziankę: Na wybranych liniach wraz z kontrolerami biletów pojawią się hostessy, które w ramach podziękowań dla pasażerów będą rozdawać upominki.

22 września kasowniki we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej zostaną także wyłączone w Krakowie. Z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na dziennych i nocnych liniach autobusów i tramwajów. Ponadto na Politechnice Krakowskiej wypróbować będzie można symulator tramwaju NGT6. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać przepisy ruchu drogowego odnoszące się do tramwajów.

Również w Lublinie, zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Powyższe uprawnienie obowiązuje także w komunikacji nocnej (w nocy z 22 na 23 września br.) do godziny 00:00. W przypadku kursów rozpoczętych przed północą, pasażer może kontynuować podróż do końca tych kursów. Ponadto podczas Pikniku Transportowego na Placu Teatralnym zaprezentowany zostanie odrestaurowany Jelcz 272 Mex o imieniu „Gutek”. Jelcz „Gutek” będzie także realizował specjalne bezpłatne kursy po Lublinie.

Aby 22 września bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w Łodzi także trzeba zostawić w domu samochód i zabrać dowód rejestracyjny. Jak informuje MPK–Łódź Sp. z o.o. taki dokument będzie uprawniał do darmowego przejazdu nie tylko jego posiadacza, ale także osoby mu towarzyszące w łącznej liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

W Poznaniu do darmowych przejazdów z okazji Dnia bez Samochodu jedną osobę upoważnia dowód rejestracyjny auta. Kto zostawi samochód w domu i zabierze dowód rejestracyjny będzie mógł podróżować za darmo komunikacją miejską oraz – do granicy województwa wielkopolskiego - pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO. Do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. 22 września każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Dzień bez Samochodu obchodzi także Rzeszów wprowadzając w tym dniu bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich pasażerów posiadając na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pozostawionego w garażu lub na parkingu pojazdu.

„W czwartek wyłączamy kasowniki. I nie jest to związane z żadną awarią. Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, komunikacja miejska w Szczecinie jest darmowa” – informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

W czwartek 22 września od godz. 00:00 do godz. 23:59 wsiadając do autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie nie trzeba mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone. Zostaną także otwarte bramki metra. Tych, którzy jednak wsiądą do samochodu, Warszawa zachęca do przesiadki do transportu publicznego. Tego dnia ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bezpłatnie. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów. Na Dzień bez Samochodu specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach i autobusach komunikacji zastępczej KM na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej prawo do bezpłatnych przejazdów przysługuje na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami zastępczymi, niezależnie od relacji i czasu podróży.

Również we Wrocławiu 22 września komunikacja miejska i linie strefowe będą woziły pasażerów za darmo. Akcja jak co roku dotyczy:

  • wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1, 2, 3 i 6)
  • linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).

Z bezpłatnej komunikacji miejskiej będzie można skorzystać także w Gdańsku. Co istotne zmieniają się zasady określające, kto tego dnia może korzystać z autobusów i tramwajów bez biletu.

- W tym roku zasady troszkę się zmieniają – mówi Wojciech Siółkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Do ubiegłego roku z takiej bezpłatnej komunikacji w tym dniu mógł korzystać ten, kto wylegitymował się podczas kontroli ważnym dowodem rejestracyjnym auta. W tym roku pani prezydent podpisała nowe zarządzenie i wprowadzona została zasada, że z bezpłatnej komunikacji w Europejskim Dniu bez Samochodu może korzystać posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca, czyli z zapisanym na ten rok ważnym pakietem mieszkańca – informuje dyrektor Siółkowski.

Foto: Valentyn Chernetskyi/Unsplash

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor