Ogólne

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – podstawy prawne i wdrażanie

Cofnij

29 października 2021

Pod takim hasłem, 29 października br., odbyło się kolejne, zorganizowane przez Europosła Jana Olbrychta, webinarium poświęcone funduszom europejskim na lata 2021 - 2027. Z przekazanych w trakcie spotkania informacji i dyskusji wynika, że liczba zgłoszonych przez Komisję Europejską uwag m.in. do Umowy Partnerstwa, dotycząca m.in. praworządności w Polsce, niedyskryminacji ze względu na płeć, czy orientację seksualną stawia pod znakiem zapytania nie tylko dotrzymanie zakładanego harmonogramu negocjacji Polska – UE, ale także dostępności dla naszego kraju części środków m.in. z Polityki Spójności.

 

Czego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansować nie można oraz na jakim etapie jesteśmy – jako Polska – jeżeli chodzi o Umowę Partnerstwa? - takimi pytaniami skierowanymi do wszystkich uczestników, a w szczególności zaproszonych prelegentów oraz Jolanty Świątkowskiej rozpoczął webinarium Jan Olbrycht. - Myślę, że to dwie najważniejsze kwestie, na które podczas dzisiejszego spotkania powinniśmy spróbować znaleźć odpowiedź – kontynuował Europoseł oddając głos Głównej Negocjator Funduszy Polityki Spójności dla Polski na lata 2021 – 2027.

Polityka Spójności nie dla anty LGBT

- Negocjacje nad Umową Partnerstwa pomiędzy Unią Europejską, a Polską trwają od kwietnia br. – mówiła Jolanta Świątkowska. – W przekazywanych przez Komisje Europejską Polsce uwagach kładziony jest nacisk przede wszystkim na nakierowanie funduszy na modernizacje polskiej gospodarki; na transformację ekologiczną i cyfrową (Internet); na zrównoważony transport; na wydajne i czyste wykorzystywanie energii; czy na dekarbonizację gospodarki; podnoszenie kompetencji cyfrowych zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i administracji publicznej; na poprawę odporności i skuteczności systemu ochrony zdrowia (również poprzez zapewnienie na ten cel odpowiednich środków budżetowych) no i ostatni punkt, który w przypadku Polski jest niezwykle ważny – ochrona niezależności sądów – wymieniała Główna Negocjator Funduszy Polityki Spójności dla Polski na lata 2021 – 2027, dodając że zalecenia te są kierowane nie tylko do Umowy Partnerstwa ale i wszystkich Programów. Jolanta Świątkowska w swoim wystąpieniu zwróciła także uwagę, że Komisja Europejska kładzie w negocjacjach bardzo duży nacisk na realizację celów horyzontalnych Unii Europejskiej, na które składają się przede wszystkim poszanowanie Karty Praw Podstawowych UE, co wiąże się z koniecznością zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, czy orientację seksualną. Podejście do tych kwestii jest bardzo poważne, co przejawia się m.in. w stanowisku, że wszystkie samorządy, które podjęły tzw. uchwały anty LGBT nie powinny otrzymać dofinansowania z Polityki Spójności. 0 taka jest w tej chwili nasza pozycja – mówiła Jolanta Świątkowska.

W swoim wystąpieniu Główna Negocjator (…) zwróciła także uwagę, że w perspektywie 2021 - 2027 Unia Europejska kładzie o wiele większy nacisk na proekologiczne priorytety takie jak np. ochrona bioróżnorodności. - W obecnej perspektywie nie będzie już można uzyskać dofinansowania na projekty polegające na budowie dużych nieprzepuszczalnych powierzchni, jak place, czy betonowe rynki (stop betonozie). Nie będzie też finansowania zbędnej wycinki drzew, w tym także w projektach związanych z rewitalizacją. Nacisk jest kładziony natomiast na działania związane z rozwojem zieleni miejskiej (zielona i niebieska infrastruktura), ale jako elementów kompleksowych projektów adaptacji do zmian klimatu i zwiększenia bioróżnorodności - wskazywała Jolanta Świątkowska.

Na temat harmonogramu prac oraz negocjacji m.in. Umowy Partnerstwa wypowiadał się m.in. Tomasz Fijołek, Dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich. – Nasi eksperci wskazują, że należy już chyba mówić, że pierwsze konkursy ogłoszone zostaną w bieżącej perspektywie finansowej nie wcześniej niż w 2023 r. – powiedział Dyrektor Fiołek. Który odniósł się także do przedstawionych przez Główną Negocjator (…) uwag przedstawionych przez Komisję Europejską m.in. do Umowy Partnerstwa. – Dysponujemy tymi uwagami i ich lektura niestety nie napawa optymizmem. Wszystko to, co Pani Jolanta Świątkowska nam dzisiaj krótko zreferowała wskazuje, że nie możemy mówić o tym, że negocjacje z Polska – UE są już na ostatniej prostej. Zasady horyzontalne, o których w swoim wystąpieniu Pai Świątkowska tylko wspomniała przewijają się w szczegółowych komentarzach bardzo często. Dotyczy to w szczególności praworządności i niezależności sądów, który to temat stale się przewija zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa inwestycyjnego. Bardzo często i wyraźnie w uwagach KE przewija się też temat Union of Equality, czyli równości i niedyskryminacji – mówił Dyrektor Fijołek. Ta liczba i poziom uwag od tych ogólnych do bardzo szczegółowych jest naprawdę niepokojący i powodujący naprawdę duże wątpliwości, co do możliwości dotrzymania zakładanego harmonogramu negocjacji – dodawał Tomasz Fiołek.

Dyrektor Biura UMP zwrócił także uwagę, że Komisja Europejska kładzie bardzo duży nacisk i przykłada wielką wagę do realizacji celów klimatycznych i środowiskowych, w tym m.in. redukcji gazów cieplarnianych. Wskazał, że przygotowane przez stronę polską efekty „do osiągnięcia” w tym zakresie nie są oceniane jako zadowalające. – Uwagi wprost pokazują, że KE oczekuje bardziej ambitnego podejścia do kwestii klimatycznych – mówił Tomasz Fijołek.

W spotkaniu, które odbyło się 29 października br. uczestniczyło ponad 180 osób. Prelegentami byli m.in.: Jolanta Świątkowska, Główny Negocjator Funduszy Polityki Spójności dla Polski na lata 2021 - 2027; Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP; Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich; oraz Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. W imieniu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza występował Tomasz Fijołek, Dyrektor Biura UMP.

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..