Z naszych miast

Gdańsk: 35 lat temu skończył się w Polsce komunizm

Cofnij

4 czerwca 2024

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory, które zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej. Wydarzenia upamiętniono podczas uroczystości, która odbyła się na Placu Solidarności w Gdańsku. O demokracji, obywatelskości i jej wadze mówili m.in. Lecha Wałęsa, przywódca Solidarności, Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Nie zabrakło także nawiązań do zbliżających się wyborów do Europarlamentu.

35 lat temu w wyborach o mandaty poselskie i senatorskie pod sztandarami Solidarności walczyło 261 kandydatów i kandydatek. W wyniku ustaleń przy Okrągłym Stole, stronie opozycyjnej przysługiwało 35 procent mandatów. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył wszystko, co było do zdobycia – 99 miejsc w Senacie, na 100 możliwych i 161 mandatów w Sejmie. Pierwszy raz od ponad 40 lat w Polsce wpływ na władzę miał ktoś inny niż tylko komuniści.

W Gdańsku na pamiątkę wydarzeń sprzed 35 zorganizowano Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Od 1 czerwca na terenach postoczniowych i w Europejskim Centrum Solidarności odbywają się debaty oraz spotkania ze świadkami historii, przedstawicielami polityki, mediów, kultury i organizacji pozarządowych.

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..