Z naszych miast

Gdańsk. Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Cofnij

16 września 2020

Trwają trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, organizowane w ramach kampanii społecznej pod hasłem: "Odmień swoją głowę". W ich ramach odbył się już festyn tolerancji, działa punkt informacyjny dla osób w kryzysie psychicznym, można wziąć udział w konkursach, dyskusjach, warsztatach i webinarach dotyczących tematyki zdrowia psychicznego.

Organizatorem Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, jest Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Odbywające się od 13 do 18 września 2020 roku w całym Trójmieście Dni Solidarności są częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: "Odmień swoją głowę". Jak podkreślają organizatorzy dane naukowe wskazują, że co czwarty człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie można zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Tym bardziej teraz, w okresie pandemii, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Większość z nas doświadczyła społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa Covid-19, a część - kryzysu psychicznego.

Metafora "odmienionej głowy" symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy. Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu.

Aby promować taką postawę, Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaplanowała wiele wydarzeń odbywających się na terenie całego Trójmiasta, wśród których każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje. Dni Solidarności rozpoczęły się 13 września 2020 roku na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim MOLO, gdzie odbył się Festyn Tolerancji. Działa tam również Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Pierwszego dnia można też było przejść przez symboliczne Drzwi do Tolerancji i zamanifestować swoje wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym.

14 września odbyła się konferencja pod hasłem "Zdrowie psychiczne - nowa kultura pomagania" i dyskusja poświęcona problemowi stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Dzień później odbyły się m.in. warsztaty rękodzieła, trening relaksacyjny, a także webinar Melancholia i szaleństwo - obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym" prowadzony przez Martę Łyzińską i Oliwię Górko-Ciesielską. Nowością na festiwalu był odbywający się tego samego dnia wieczorem Slam poetycki, czyli inspirująca bitwa na słowa. 16 września w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyło się IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego.

Oprócz tego przez cały czas trwania festiwalu odbywały się liczne spotkania, konkursy, dyskusje, warsztaty i webinary poświęcone najróżniejszym zagadnieniom związanym z tematyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

Ze względu na zagrożenie Covid-19 ograniczono liczbę miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on-line, dlatego w tym roku szczególnie zapraszamy do śledzenia organizowanych przez nas wydarzeń także osoby spoza Trójmiasta.

Źródło: www.gdansk.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..