Ogólne

Głos prezydentów miast w sprawie finansowania edukacji


22 marca 2019

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 marca w Warszawie, prezydenci dwunastu miast – Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia – zaprezentowali wspólne stanowisko w sprawie wynagradzania nauczycieli, a także najważniejsze postulaty dotyczące finansowania systemu edukacji w Polsce.

 

 

– Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego w imieniu Unii Metropolii Polskich apelujemy do rządu o dialog z samorządami na temat przyszłości polskiej oświaty. Ubolewamy nad tym, że do tej pory rząd nie podjął rozmowy o wyzwaniach, które przed nami stoją. Rząd próbuje koszty przerzucić na barki samorządów. Na to absolutnie nie może być zgody – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, gospodarz konferencji.

Prezydenci miast, które są największymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce, zauważyli pogarszającą się relację wysokości wynagrodzeń nauczycielskich w stosunku do płac w innych sektorach gospodarki. A z drugiej strony budżety miast coraz więcej dopłacają do zadań oświatowych, bowiem subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia. Ze strony rządu brakuje propozycji realnych rozwiązań, W takiej sytuacji prezydenci miast domagają się od rządu rozpoczęcia szerokich, wielopłaszczyznowych rozmów o przyszłości oświaty w Polsce, z udziałem samorządów.

W załączeniu pełny tekst stanowiska

stanowisko UMP w sprawie wynagradzania nauczycieli z 28 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor