Patronaty

Gościnna Polska 2022+

Cofnij

13 czerwca 2022

Atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę postawił przed Polską szereg wyzwań społeczno-gospodarczych. Obecnie Polska potrzebuje nie tylko skutecznej strategii radzenia sobie z napływem osób uciekających przed wojną, ale też wykreowania wizji przyszłości, uwzględniającej wyzwania i szanse pojawiające się w różnych obszarach życia. Z myślą o tym powstał projekt „Gościnna Polska 2022+”.

Do współpracy przy nim zostali zaproszeni czołowi przedstawiciele polskiej nauki oraz trzeciego sektora, którzy starali się odpowiedzieć m.in. na pytania: Jak organizować system edukacji? Jak powinna funkcjonować opieka zdrowotna? Jakie wyzwania w obszarze międzykulturowym rodzi obecna sytuacja?

Napływ milionów osób uciekających przed wojną w Ukrainie, wywołany agresją Rosji, spotkał się w Polsce z bezprecedensowym, oddolnym ruchem spontanicznego, społecznego wsparcia uciekających przed wojną. W pomoc zaangażowani są czterej główni interesariusze, którzy tworzą sieć wsparcia. Są to: organizacje pozarządowe, oddolne inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, samorządy oraz instytucje rządowe.

Zapraszamy na premierę raportu „Gościnna Polska 2022+. Jak mądrze wesprzeć Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie”, w którym staramy się pokazać wyzwania, które stoją przed zaangażowanymi w pomoc jednostkami, ale i możliwe rozwiązania, mogące pomóc w poradzeniu sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami.

Chcemy zaprosić Was do merytorycznej dyskusji o tym, w jaki sposób, w różnych obszarach, przeprowadzić Polskę oraz przebywających u nas obywateli Ukrainy przez proces „miękkiej integracji” i budowę fundamentów ich „twardej integracji” w przyszłości, jeśli zdecydują się z nami pozostać.

Kiedy: 21 czerwca, godz. 10.30.

Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, III piętro, ul. Bracka 25, Warszawa.

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ! Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć osobiście, przygotowujemy transmisję online.

Kryzys migracyjny, z którym obecnie mierzy się Polska, jest po transformacji politycznej i gospodarczej przełomu lat 80 i 90 XX wieku największym wyzwaniem ostatnich kilkudziesięciu lat. Wymaga on przygotowania całościowego i spójnego planu zarządzania poszczególnymi politykami publicznymi przez rząd, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe oraz w ramach oddolnych inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego. Tylko takie podejście pozwoli się zmierzyć z wyzwaniami oraz wykorzystać stojące przed Ukrainą i Polską szanse.

W skład zespołu projektowego wchodzą:

Marek Balicki, Maria Baran, Jakub Bińkowski, Olga Bochkar, Michał Boni, Maciej Bukowski, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Iwona Ciećwierz, Maciej Duszczyk, Olgierd Dziekoński, Tomasz Gajderowicz, Marta Gorczyńska, Halina Grzymała-Moszczyńska, Maciej Jakubowski, Paweł Kaczmarczyk, Witold Klaus, Adam Kozierkiewicz, Iuliia Lashchuk, Radomir Matczak, Jacek Michałowski, Jakub Michałowski, Ignacy Niemczycki, Robert Pater, Oleksandr Pustovyi, Michał Sęk, Filip Szulik-Szarecki, Rafał Trzeciakowski, Jędrzej Witkowski, Jerzy Wiśniewski, Jakub Wygnański.

PRZYDATNE LINKI:

wise-europa.eu/2022/06/10/goscinna-polska-2022-premiera-raportu/

wise-europa.eu/en/2022/06/10/the-launch-of-the-hospitable-poland-2022-report/

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..