- Przez te dwa dni będziemy rozmawiali om nowoczesnych technologiach, bo GovTech to nowoczesne technologie dla sektora publicznego, szeroko rozumianego, nie tylko rządowego, ale i samorządowego , wszelkich instytucji związanych z funkcjonowaniem państwa. Będziemy rozmawiali o zastosowaniu sztucznej inteligencji w administracji rządowej i samorządowej, cyberbezpieczeństwie i współpracy z GovTechami z pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej – mówił wiceminister Rafał Rosiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji podczas inauguracji szczytu GovTech.
Gospodarzem wydarzenia jest Rzeszów, który aktywnie promuje wdrażanie innowacji poprawiających jakość życia mieszkańców. – - Organizacja tego przedsięwzięcia to ogromne wyróżnienie i ogromna duma dla Rzeszowa, bo świadczy o tym, że dostrzeżono zaangażowanie miasta, stolicy innowacji, w implementowanie nowoczesnych technologii poprawiających jakość życia naszych mieszkańców – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. Jak dodał, przykładów innowacji w mieście jest wiele. - Warto wspomnieć o tych, które robimy wspólnie z Politechniką Rzeszowską. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce cyfrowy model zarządzania transportem, tzw. cyfrowy bliźniak, który pomaga nam podejmować racjonalne decyzje, jeśli chodzi o zarządzanie transportem, sterowanie ruchem na poszczególnych najtrudniejszych skrzyżowaniach. Drugi obszar to cyberbezpieczeństwo, tu nie ma lepszego miejsca niż Rzeszów, by pokazać jak istotne są te elementy, jak ważnym jest wdrażanie tych technologii, po to by czuć się bezpiecznie.
Miasto może się również pochwalić pierwszym w Polsce Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa, wspieranym przez sztuczną inteligencję. Innowacyjne są także wdrażane systemy monitorowania środowiska oraz nadchodząca platforma do modelowania przepływu wody w czasie intensywnych opadów.
Wydarzenie odbywa się na terenie Politechniki Rzeszowskiej, co – jak zaznacza jej rektor, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – nie jest przypadkowe. – Jesteśmy uczelnią techniczną, która wdraża najnowsze technologie w proces dydaktyczny. Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo są obecne w wielu naszych kierunkach, bo chcemy kształcić specjalistów gotowych na wyzwania cyfrowej transformacji.
GovTech4Europe to nie tylko przestrzeń do debaty, ale i platforma realnej współpracy – łącząca przedstawicieli rządów, samorządów, środowisk eksperckich i biznesu. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Bianka Siwińska (Perspektywy Women in Tech), Paweł Wrona (Billennium), Andrzej Horoch (Connected Realities), Maciej Ryś (Smogathon), Elżbieta Gralec (Wiceprezydent Starachowic), Sebastian Kawałko (Leading Cities), dr hab. inż. Aleksander Orłowski (Politechnika Gdańska), Martyna Kułakowska (Fundacja OFF SCHOOL), Kamila Gasińska (GovTech Global Alliance), Barna Gaal (Digital Hungary Agency) oraz Matti Schneider (OpenFisca).
W agendzie szczytu znalazły się m.in. tematy takie jak: wykorzystanie AI, VR i AR w administracji publicznej, cyfryzacja w kontekście zrównoważonego rozwoju, strategie GovTech w perspektywie unijnej oraz rozwój partnerstw publiczno-prywatnych w cyfrowej transformacji państw.
Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Cyfryzacji, Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska.
Źródło i foto: Start - Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa