Ogólne

Informacja Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepień ochronnych


24 sierpnia 2020

W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej resort zdrowia przygotował dwa rozwiązania dotyczące szczepień na HPV. W kwestii szczepień niemowląt przeciw rotawirusom – zespół przy MZ rekomenduje objęcie tymi szczepieniami dzieci od 6-24 tygodnia życia. Natomiast program szczepień przeciw grypie nie jest zagrożony, a refundacja będzie kontynuowana.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia na pismo Unii Metropolii Polskich w sprawie szczepień ochronnych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Propozycja włączenia do wykazu szczepień obowiązkowych, szczepienia przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy dedykowanego dzieciom po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 24 tygodnia życia, z zastrzeżeniem możliwości zawężenia szczepienia wyłącznie do noworodków urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową, została opracowana przez MZ. W akceptacji przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego jest wstępny projekt zmiany przepisów wykonawczych” – czytamy w piśmie resortu zdrowia.

Jeżeli zaś chodzi o objęcie obowiązkowymi szczepieniami przeciwko HPV dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania, to resort zdrowia poinformował, że Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje wprowadzenie takich szczepień - jako obligatoryjnych - dla dziewcząt już w 2021 r. Szczepieniami obowiązkowymi chłopcy w okresie dojrzewania mają zostać objęci od 2026 r. - Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem realizacji szczepień i uruchomieniem dostępności do świadczenia dla pacjentów od 2021. Ważącym elementem mającym wpływ na ostateczny termin rozpoczęcia szczepień jest dostęp do szczepionek, aktualnie mocno ograniczony również na rynku otwartym - informuje Józefa Szczurek - Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Natomiast realizacja programu szczepień przeciw grypie nie jest zagrożona, a ich refundacja będzie kontynuowana.

18 sierpnia 2020 szczepienia odpowiedź MZ

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor