Konferencja zgromadziła szerokie grono uczestników, w tym przedstawicieli miast UMP i spółek miejskich, energetyków miejskich i dyrektorów biur zamówień. Na wydarzeniu gościł również profesor Adam Szafrański, były Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz Agnieszka Trojanowska, arbiter i rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej. W dyskusjach uczestniczył również Michał Trybusz, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wsparcie merytoryczne zapewnili prawnicy z kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr: Mikołaj Ciseł, Jarosław Kola oraz Piotr Szwarc.
21 czerwca 2024
Od dłuższego czasu Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza monitoruje prawne aspekty budowania samowystarczalności energetycznej jednostek samorządu terytorialnego. W ramach wewnętrznej konferencji, przedstawiciele miast oraz eksperci omówili wyzwania i możliwości związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi zielonej energii. Wnioski z tego spotkania, możliwe, że mają szansę zrewolucjonizować funkcjonowanie polskich metropolii.
Podczas dyskusji wyeksponowaliśmy zagadnienia regulacyjne związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego. W szczególności skoncentrowaliśmy się na takich pytaniach jak:
W jaki sposób JST powinny kształtować swoje strategie zakupowe?
Czy instytucję klastra energii da się stosować w modelu in-house i czy model ten pozwala na efektywne gospodarowanie zasobami w samorządach?
Czy w świetle prawa unijnego możliwe byłoby wyłączenie obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do zakupów energii między jednostkami organizacyjnymi gmin i ich spółkami komunalnymi?
Istotnym elementem rozmów były także zagadnienia z zakresu wytwarzania zielonej energii. Uczestnicy podzielili się swoją perspektywą w panelach dyskusyjnych, którym roboczo nadano hasła przewodnie: „Prawo energetyczne a prawo zamówień publicznych w samorządach – ukryty potencjał, czy jawna sprzeczność?” czy „Strategie zakupowe w gminnej energetyce”.
Unia Metropolii Polskich nie ustaje w wysiłkach na rzecz budowania samowystarczalności energetycznej swoich członków. Celem działań jest nie tylko dostosowanie się do obecnych przepisów prawa, ale także aktywne opracowywanie i promowanie zmian legislacyjnych, które ułatwią ten proces. Ostatnia konferencja wewnętrzna UMP stała się niewątpliwie krokiem w realizacji tych celów.