Media

Janosikowe wymaga pilnych zmian. Pandemia uwidoczniła wady systemu

Cofnij

1 lipca 2021

Subwencja równoważąca, czyli tzw "janosikowe" wymaga pilnych zmian dotyczących metod ustalania liczby mieszkańców, jak i mechanizmu naliczania wpłat - apeluje Unia Metropolii Polskich przypominając swoje postulaty sprzed prawie 10 lat. Jak zaznacza wady systemu szczególnie uwidaczniają się w sytuacjach pogorszenia koniunktury gospodarczej - np. pandemii koronawirusa.

  • Wielu mieszkańców miast, rozlicza się z podatku od osób fizycznych w innych samorządach, w których są zameldowani - przypomina Unia Metropolii Polskich wskazując to jako największą wadę obecnego systemu "janosikowego"
  • W praktyce oznacza to, że na barkach właśnie tych miast spoczywają koszty utrzymania usług komunalnych dla większej liczby mieszkańców, niż tych, którzy w danym mieście płacą podatki.
  • Miasta apelują przede wszystkim o to, aby wpłaty na "janosikowe" oprzeć na faktycznej liczbie mieszkańców - obecnie system korzysta z danych GUS.

W ostatnim czasie przedstawiciele sejmowej opozycji zapowiedzieli złożenie projektów ustaw dotyczących zmian w dochodach własnych samorządów (m.in. udział w podatku PIT), czy subwencji równoważącej, zwanej "janosikowym". Z tej okazji Unia Metropolii Polskich przypomina swoje postulaty dotyczące tej subwencji, które zostały sformułowane w... 2012 r. - czyli już prawie 10 lat temu.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.portalsamorzadowy.pl

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..