Aktualności

Jest wyrok w sprawie zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont skazany na dożywocie

Cofnij

16 marca 2023

Gdański sąd ogłosił wyrok w sprawie zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont został uznany za winnego zarzucanych mu czynów. Sąd skazał go na karę dożywocia. Wyrok nie jest prawomocny.

Warunkowe zwolnienie nie będzie możliwe wcześniej niż za 40 lat. Przed samą rozprawą sąd zezwolił na publikację danych oskarżonego.

W sprawie zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbyło się ponad 20 rozpraw i przesłuchano dziesiątki świadków. Zeznania składali policjanci, pracownicy ochrony imprezy WOŚP, gdzie doszło do ataku. Na pytania sądu odpowiadali też ludzie, którzy Stefana Wilmonta poznali w więzieniu, gdy ten odsiadywał swój wcześniejszy wyrok za napady na banki. Zeznania składali też lekarze, pracownicy służby więziennej i biegli psychiatrzy, którzy badali poczytalność Stefana Wilmonta. Rozprawy miały wyłączoną jawność i żaden dziennikarz nie mógł w ich trakcie wejść na salę sądową.

13 stycznia 2019 r. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku nożownik zaatakował  Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł dzień później w szpitalu.

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..