W ramach wyborów do Parlamentu Europejskiego obywatele wszystkich państw członkowskich UE pójdą do głosowania by wybrać swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentować na szczeblu unijnym. W Polsce będziemy wybierać 53 europosłów.
6 czerwca 2024
W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Są równie ważne, jak te krajowe: parlamentarne czy samorządowe. PE tworzy przecież ważne akty prawne, które obowiązują wszystkich członków Unii Europejskiej. Nie ma co się wahać i warto iść na wybory - wszak jesteśmy Europejczykami i decydujemy o naszej przyszłości! Jak, gdzie i kiedy będzie można wziąć w nich udział? Wszystkiego dowiecie się poniżej.
Kiedy odbędzie się głosowanie?
W Polsce, głosowanie odbędzie się w niedzielę 9 czerwca. W naszym kraju lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 rano do 21:00 wieczorem.
Nie wszyscy Polacy będą przecież głosować w swoim kraju. Część z nich, podobnie jak w przypadku innych wyborów, będą przebywać za granicą. W takiej sytuacji będą oni również głosować 9 czerwca, czyli wtedy kiedy odbywają się wybory w Polsce, nawet jeśli w państwie, w którym przebywają, głosowanie odbywa się w inny dzień. Irlandczycy będą głosować 7 czerwca, ale Polacy mieszkający w Irlandii – 9 czerwca. Wyjątkiem są Polacy głosujący z Ameryki Północnej lub Ameryki Południowej. Oni do urn ruszą dzień wcześniej, czyli 8 czerwca.
Za granicą utworzonych zostanie 295 obwodowych komisji wyborczych. Ich spis można znaleźć tutaj.
Uwaga! Aby oddać głos za granicą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula. Taki wniosek można było złożyć przez internet za pośrednictwem usługi e-wybory najpóźniej do 4 czerwca.
Gdzie głosować?
Wyborcy w Polsce będą głosować w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu swojego stałego zamieszkania. Każda osoba jest wpisana do spisu wyborców na podstawie swojego miejsca stałego zameldowania.
A gdy dana osoba mieszka w innym miejscu niż jest zameldowana? Ma dwie opcje:
Pierwszą z nich jest pobranie z gminy, w której jest się zameldowanym zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o takie zaświadczenie można złożyć również elektronicznie najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów. Takie zaświadczenie upoważnia do oddania głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie całego kraju.
Drugą jest dopisanie się do spisu wyborców w gminie, w której będzie się przebywać w dniu wyborów. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów. Można złożyć go również elektronicznie.
Jak oddajemy ważny głos?
Należy udać się do lokalu wyborczego w dniu i godzinach otwarcia lokalu tj. w niedzielę 9 czerwca w godzinach 7-21. Konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem: paszportu lub dowodu osobistego. Dopiero po okazaniu dokumentu istnieje możliwość otrzymania karty do głosowania.
Ważny głos to postawienie znaku „X” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chce się oddać głos. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy większej liczbie kandydatów z różnych list, głos taki będzie nieważny. Podobnie jest w sytuacji, gdy nie postawiono znaku „X” przy nazwisku żadnego kandydata lub gdy zostanie on postawiony przy nazwisku kandydat, znajdującego się na liście, która została wykreślona.
Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos taki jest ważny i oddany na daną listę. Pierwszeństwo w takiej sytuacji przyznaje się kandydatowi, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście.