O roli kobiet w zapewnieniu bezpieczeństwa opowiedziały m.in. Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Maria Ejchart, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Naszym obowiązkiem, naszą odpowiedzialnością jest docenienie służby kobiet i stworzenie warunków, które pozwolą każdej kobiecie w mundurze rozwijać się i działać zgodnie z potencjałem. Musimy wspierać i budować system, który zapewni godne warunki i równe szanse. Nie z uprzejmości, nie z żadnej grzeczności, ale dlatego że ta praca czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, wspólne wyzwanie – mówiła wiceminister Aleksandra Gajewska.
Specjalnymi gośćmi konferencji byli Powstańcy Warszawscy.
- W Powstaniu Warszawskim brali udział młodzi chłopcy, ale także dziewczyny i kobiety. Nieliczne walczyły z bronią w ręku, inne pełniły rolę sanitariuszek łączniczek, były przewodniczkami po kanałach. Dawały walczącym wsparcie w tamtym niebezpiecznym czasie – powiedział prof. dr hab. Leszek Żukowski, Powstaniec Warszawski.
Podczas spotkania uczestnicy mogli posłuchać krótkiego wywiadu z Wandą Traczyk-Stawską, która zwróciła uwagę na to, że w służbie każdy jest sobie równy.
- Myślę, że się uzupełniamy, tylko musimy się nawzajem szanować i doceniać. Kobiety dążą do równości, do równych praw, żeby kobieta mogła robić to co mężczyzna, mając przy tym zrozumienie dla swojej kobiecości. Najważniejsze jest to, abyśmy wspierali się, szanowali, uzupełniali. Kobiety mają to czego nie mają mężczyźni, a mężczyźni nie mają tego, co mają kobiety i dlatego tak bardzo ważna jest współpraca, zrozumienie i wzajemne wsparcie - mówiła Wanda Traczyk - Stawska.
W trakcie Konferencji mówiono także o sytuacji kobiet w służbach mundurowych w Polsce. Podkreślano, że kobiety stanowią coraz większy odsetek funkcjonariuszy i zajmują coraz wyższe stanowiska kierownicze w służbach mundurowych. Dla przykładu w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej kobiety stanowią 39% kadry zarządzającej. Przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych podkreślali, że kobiety, które decydują się na wstąpienie do służby są zdeterminowane, doskonale przygotowane i doskonale wiedzą czego chcą, co przekłada się później na ich służbę. Wskazano również na potrzebę dalszego wspierania ich rozwoju zawodowego oraz tworzenia warunków sprzyjających równowadze między pracą a życiem prywatnym.