W środę, 5 marca, wiceminister MKiDN, Maciej Wróbel, przedstawił w Sejmie informację o założeniach likwidacji tzw. mediów samorządowych, która jest przewidywana w koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. W odpowiedzi usłyszał wiele mocnych argumentów ze strony samorządowców, którzy wykazywali, że taki zamiar oparty jest na kompletnie błędnych założeniach.
Ekspertyza UMP ws. mediów samorządowych
W imieniu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza zaprezentowana została ekspertyza (w załączeniu), którą przedstawiła autorka tego dokumentu - Pani Profesor Patrycja Szostok z Uniwersytetu Śląskiego. Zwróciła m.in. uwagę na to, że pozbawienie samorządów informowania o ważnych dla mieszkańców sprawach poprzez likwidację mediów samorządowych nie przyczyni się do rozwoju prasy komercyjnej (co podnoszą wydawcy tej prasy). Z jej badań wynika m.in., że wiele miejscowości po takiej likwidacji zostanie pozbawionych jakiejkolwiek prasy. Pozostali samorządowcy, jak choćby ze Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP dodali swoje, bardzo rzeczowe argumenty. Są nimi m.in. prawne (przepisy Aktu o Wolności Mediów (EMFA)), które w ogóle nie przewidują zakazu wydawania prasy przez jednostki samorządu, a wprowadzenie w życie takiego zakazu stanowiłoby zatem skrajny przykład „nadregulacji”. Bowiem media samorządowe są nie tylko narzędziem informacyjnym, ale przede wszystkim platformą integrującą mieszkańców wokół lokalnych inicjatyw, tradycji i wartości.
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Tomasz Krupski, ostrzegał przed "niepokojącym trendem", w którym próby regulacji samorządu przeradzają się w ocenianie go jako negatywnego elementu życia społecznego. Według niego, niezależnie od kontrowersji, media samorządowe pełnią istotną funkcję informacyjną oraz społeczną, która nie może zostać zignorowana.
Redaktor naczelny Radia Bogoria, Marek Karczewski, sprzeciwiając się likwidacji samorządowych stacji radiowych zwrócił uwagę, że „w obecnej sytuacji geopolitycznej stacje radiowe, w tym samorządowe mogą stać się ważnym elementem obrony cywilnej, przede wszystkim jeżeli chodzi o zachowanie kanałów informacji masowej”.
Perspektywy na przyszłość
Zapowiadana likwidacja długoletniej tradycji publikacyjnej pozbawi społeczności lokalne rzetelnego źródła informacji i narzędzia do aktywizacji obywatelskiej. Samorządy doceniają rolę prasy komercyjnej wydawanej lokalnie i dostrzegają, że przedstawiane przez wydawców prywatnych problemy (np. umieszczanie reklam w prasie samorządowej) wymagają naprawy. W czasach, gdy walka o przestrzeń medialną nabiera coraz bardziej złożonego wymiaru, warto zadać pytanie: czy zmiany te przybliżą nas do bardziej przejrzystej i rzetelnej debaty publicznej, czy też zagrożą wielości głosów, która buduje lokalną tożsamość?
W załączeniu Ekspertyza na temat funkcjonowania prasy samorządowej w Polsce, opracowana na zlecenie Unii Metropolii Polskich jako głos w dyskusji wokół projektu nowej ustawy medialnej.