Posiedzenie Komisji ds. kultury odbyło się 20 lutego br. w siedzibie Biura Unii Metropolii w Warszawie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 10 z 12 Miast UMP, w tym dwie osoby zdalnie.
W trakcie spotkania dyskutowano przede wszystkim na tematy związane z wynagrodzeniami pracowników samorządowych instytucji kultury. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że płace w tych placówkach rosną wolniej niż płace innych samorządowych instytucji np. w służbie zdrowia, czy – biorąc pod uwagę zapowiadane na 2024 r. podwyżki dla nauczycieli – w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Członkowie Komisji ds. kultury podkreślali, że przyczyny tego typu sytuacji są jasne i zrozumiałe. Pensje pracowników samorządowych instytucji kultury są finansowane ze środków własnych samorządów. Środki na nie pochodzą m.in. z dochodów podatkowych uzyskiwanych przez JST, które w ostatnich latach, przynajmniej, jeżeli chodzi o podatek PIT uległy drastycznemu zmniejszeniu. Wynagrodzenia pracowników samorządowych instytucji kultury nie są finansowane tak jak np. płace nauczycieli ze środków subwencji oświatowej (subwencja oświatowa co prawda nie wystarcza na sfinansowanie nauczycielskich wynagrodzeń w 100% - co należy podkreślić, ale w dużej części pokrywa wydatki na ten cel oraz na podwyżki). To zmniejszenie dochodów z PIT odczuły w szczególności miasta na prawach powiatu, co powoduje – jak podkreślano w trakcie dyskusji – że płace w miejskich instytucjach kultury rosną wolniej niż np. w tych, które są prowadzone przez samorządy województw, które skutków zmian w PIT tak drastycznie nie odczuły.
W trakcie spotkania poruszano także kwestie związane z rozwojem zawodowym, karierą i awansem pracowników samorządowych instytucji kultury. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że również w tym zakresie konieczne jest wypracowanie i wprowadzenie zmian powodujących, że praca w samorządowych instytucjach kultury będzie atrakcyjniejsza i bardziej satysfakcjonująca dla wykonujących ją osób.
Poruszano także tematy związane z obowiązującymi przepisami prawa, które szczegółowo regulują realizację zadań własnych w zakresie kultury przez jednostki samorządu terytorialnego. Zwracano uwagę na konieczność przeglądu obowiązujących w tym zakresie przepisów m.in. ustaw o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, o bibliotekach, czy o muzeach. Członkowie Komisji ds. kultury Unii metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podkreślali, że samorządy, instytucje kultury oraz ich pracownicy duże nadzieje i oczekiwania wiążą z zapowiadanymi przez obecnie rządzącą koalicję sejmową zmianami w zakresie wykonywania zawodu artysty oraz, że z niecierpliwością oczekują na zapowiadany projekt ustawy o statusie artysty. W tym też kontekście Komisja ds. kultury zobowiązała Biuro Unii Metropolii Polskich do wystąpienia do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z wnioskiem o przedstawienie (pisemnie i na Zespole ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego) informacji na temat planowanych działań legislacyjnych w zakresie przepisów prawa regulujących zasady prowadzenia działalności kulturalnej przez jednostki samorządu terytorialnego, a także o informację o etapie prac nad zapowiadaną w dokumencie „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” ustawą o statusie artysty.