Gdańsk: Park Reagana na gdańskim Przymorzu
Plac zabaw dla dorosłych? Czemu nie? Znajdziecie go w liczącym blisko 90 ha Parku Reagana na gdańskim Przymorzu. Są tu także place zabaw dla dzieci, miejsca do grillowania i do rozpalania ogniska, boisko do gry w bule, ścieżki rowerowe, siłownie pod chmurką, alejki spacerowe, a nawet kolekcja rzeźb plenerowych. No i oczywiście stawy, a na nich wysepki pełne ptaków.
Kraków: Zakrzówek
Park Zakrzówek to duży zielony teren blisko centrum miasta. Są tu alejki spacerowe, ścieżki dla biegaczy i mnóstwo innych atrakcji, ale największe wrażenie robi przepiękne, turkusowe jezioro w dawnym kamieniołomie. Jest otoczone skalistymi urwiskami i zielenią, dlatego nazywa się je polskimi Malediwami. Ciekawostka: są tu przymocowane do ścian kamieniołomu, unoszące się na wodzie baseny otoczone drewnianymi pomostami.
Lublin: Park Ludowy
22 ha dla miłośników przyrody, rowerzystów, deskorolkarzy i nie tylko. Zresztą każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo jest i amfiteatr z fontanną, i ogród roślin wodnych, i dwa duże place zabaw dla dzieci w różnym wieku, i zewnętrzna siłownia. Można tu znaleźć także naturalne pumptracki o różnym stopniu trudności, zielone labirynty z żywopłotów, edukacyjne ścieżki przyrodnicze, biblioteczki parkowe, a nawet przystań kajakową nad rzeką Bystrzycą.
Łódź: Park na Zdrowiu
Park. im. Józefa Piłsudskiego, nazywany przez łodzian Parkiem na Zdrowiu, jest jednym z największych parków w Europie. Można tu biegać, jeździć na rowerze i rolkach, ćwiczyć i uprawiać wiele innych aktywności z jazdą tyrolką włącznie. Jest też muszla koncertowa, a bezpośrednio z Parkiem sąsiadują dwie niezwykle popularne atrakcje - Orientarium ZOO Łódź oraz Aquapark Fala.
Katowice: Dolina Trzech Stawów
Dolina Trzech Stawów, czyli Sztauwajery to malownicza oaza zieleni w samym sercu Katowic. Można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze, deskorolce, uprawiać nordic walking itd. Można też powędkować, popływać na kajaku i rowerku wodnym. Wszyscy chętni mogą także skorzystać z siłowni plenerowej albo wodnego plac zabaw. Są też przestrzenie do pikników i gier zespołowych.
Poznań: Cytadela
Kiedyś był tu fort Winiary, teraz jest park po powierzchni 100 ha, pełen szerokich alei i zacienionych zakątków. Można tu biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach, a rozległe, dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na rodzinny piknik, a nawet koncert z dużą widownią. W parku jest instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”, a mali i duzi mogą się wybrać do zlokalizowanego na Cytadeli Muzeum Uzbrojenia.
Rzeszów: Bulwary nad Wisłokiem
Mnóstwo zieleni, profesjonalna ścieżka biegowa, pumptrack, sporo dróg rowerowych, a do tego pomniki, place zabaw, miejsca do grillowania, punkty gastronomiczne i inne atrakcje – tak prezentują się ulubione tereny wypoczynkowe rzeszowian, znajdujące się w centrum miasta, na brzegach rzeki Wisłok. Warto tu wpaść choćby tylko po to, by pospacerować i popatrzeć na wodę!
Szczecin: Arkonka
W sercu Lasu Arkońskiego znajduje się wśród zieleni kompleks basenowo-rekreacyjny Arkonka, nazywany również szczecińską Majorką. Na siedmiu hektarach są cztery baseny, a w nich gejzery. Jest tu także gigantyczna fontanna wyrzucająca wodę na 15 metrów. Hitem są trzy zjeżdżalnie oraz rwąca rzeka, którą można płynąć pod prąd. Na terenie Arkonki są także korty do tenisa i badmintona, boiska do siatkówki, sztuczna plaża, skatepark, plac zabaw i miejsca do grillowania.
Warszawa: Park Akcji „Burza”
Zrewitalizowany niedawno Park Akcji „Burza” na warszawskim Mokotowie to miejsce-symbol. Jest tu wiele miejsc, które nawiązują do wydarzeń z 1944 roku, np. ekspozycje historyczne czy Kopiec Powstania Warszawskiego z dwupoziomową platformą widokową, ale znajdziemy tu także ścieżkę przyrodniczą, kładkę wśród drzew i strefę rekreacyjną dla dzieci.
Wrocław: dawne pola irygacyjne na Osobowicach
Dawne pola irygacyjne na Osobowicach to idealne miejsce dla tych, co kochają przyrodę: można tu spotkać 180 gatunków zwierząt (np. żurawie, derkacze, sarny, dziki, kumaki) i 400 gatunków roślin! Po konsultacjach z przyrodnikami miasto wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o utworzenie w tym miejscu rezerwatu przyrody o pow. 751 ha, ale warto się tu wybrać już teraz.