Ogólne

Koronawirus. Apel w sprawie uwolnienia miejskich rowerów


2 kwietnia 2020

Rowery tzw. „miejskie”, są nie tylko urządzeniami służącymi do rekreacji, ale również środkami transportu indywidualnego. Stanowią istotne uzupełnienie systemów komunikacji miejskiej, zwłaszcza w okresie obowiązywania ograniczeń liczby pasażerów w komunikacji publicznej i problemów z absencją kierowców i motorniczych.

Unia Metropolii Polskich apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o wykreślenie zakazu korzystania z miejskich, dostępnych publicznie rowerów z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 566).

Zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 3 tego aktu wykonawczego „W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie zgodnie z regulacjami określonymi przez miasta, gminy lub powiaty”.

Rowery tzw. „miejskie”, są nie tylko urządzeniami służącymi do rekreacji, ale również środkami transportu indywidualnego. Stanowią istotne uzupełnienie systemów komunikacji miejskiej, zwłaszcza w okresie obowiązywania ograniczeń liczby pasażerów w komunikacji publicznej i problemów z absencją kierowców i motorniczych. Dla wielu osób rowery miejskie są obecnie jedynym, bezpiecznym środkiem transportu, umożliwiającym dojazd do pracy, apteki lub sklepu.

Wobec powyższego Unia Metropolii Polskich apeluje o pilną nowelizację ww. rozporządzenia.

02.04.2020.wystąpienie UMP do Premiera Morawieckiego w sprawie rowerów miejskich

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor