Ogólne

Koronawirus. Epidemia pozwala władzom Budapesztu rozwijać transport rowerowy


8 kwietnia 2020

Burmistrz Budapesztu, Gergely Karácsony, z udziałem decydentów i ekspertów transportu od stolicy, postanowił szybko poprawić warunki jazdy rowerem. Miasto pomoże ludziom dostać się do pracy i poprawi dostęp do strategicznie ważnych instytucji opieki zdrowotnej poprzez natychmiastowe zwiększenie liczby ścieżek rowerowych.

Drastyczny spadek ruchu zasadniczo zmienił wzorce ruchu w Budapeszcie. Liczba pasażerów niektórych autobusów miejskich spadła o prawie 90%, a ruch pojazdów spadł o około połowę. Z powodu epidemii COVID-19 wielu z mieszkańców miasta szuka środków transportu, w których mogą zminimalizować kontakt z innymi. Alternatywą okazuje się rower.

Władze Budapesztu opracowały plany rozwoju sieci: ścieżki rowerowe będą tworzone na obrzeżach dróg wielopasmowych w każdym kierunku. Wprowadzenie tych środków zostało dostosowane do pogody, ustalając datę rozpoczęcia budowy na początek kwietnia.

Zmniejszony ruch drogowy spowodowany epidemią koronawirusa pozwala utworzyć główną sieć rowerową w częściach miasta w obrębie bulwaru Hungária bez znaczących ograniczeń w ruchu samochodowym. Zapewni to również bezpieczniejsze warunki na drogach, na których jak dotąd niewielu odważyło się jeździć rowerem.

Tymczasowy stan ruchu ma trwać do września, ale specjaliści będą stale gromadzić i analizować związane z nim informacje. Jeśli kolejne doświadczenia okażą się sprzyjające, niektóre tymczasowo ustanowione ścieżki mogą nawet stać się trwałe po zakończeniu pandemii.

Więcej informacji znajduje się tutaj

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor