Ogólne

Koronawirus. Połowa miejsc w autobusach i tramwajach dla pasażerów


4 maja 2020

Rząd Mateusza Morawieckiego znosi kolejne obostrzenia obowiązujące w związku z epidemią COVID-19. Otwarte są parki i lasy, obiekty sportowe. Od 6 maja - decyzją rządu - mają zacząć działać żłobki i przedszkola. Planowane jest otwarcie galerii handlowych. Tymczasem nadal aktualne pozostają obostrzenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Jeżeli i tutaj ograniczenia nie zostaną złagodzone, to autobusy i tramwaje nie będą w stanie obsłużyć rosnącej liczby pasażerów.

Po ogłoszeniu pierwszego, częściowego zniesienia ograniczeń związanych z koronawirusem, w dniu 21 kwietnia br. Unia Metropolii Polskich skierowała do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia wniosek o zmianę rozporządzenia wprowadzającego ograniczenia w zakresie przemieszczania się, w tym również środkami transportu publicznego. Wskazywaliśmy w nim, że umożliwienie korzystania z lasów, parków, podstawowych form rekreacji oraz wprowadzenie nowych zasad w handlu i usług przełoży się na większą ilość osób korzystających z publicznego transportu miejskiego oraz spowoduje problemy z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Ten wniosek Unii Metropolii Polskich nie został rozpatrzony.

4 maja 2020 r. Unia Metropolii Polskich postanowiła swój wniosek ponowić. Tym razem kierując go bezpośrednio do Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów. UMP wskazuje w nim m.in., że „Pana zapowiedź drugiego etapu łagodzenia obostrzeń - tym razem - spowoduje, że nasze propozycje zostaną uwzględnione. Ogłoszone „odmrożenie” działalności galerii handlowych, hoteli, pensjonatów, przedszkoli, żłobków itd., bezsprzecznie i w znacznym stopniu zintensyfikuje korzystanie z komunikacji miejskiej”.

Unia Metropolii Polskich zwraca w swoim wystąpieniu uwagę, że „zwiększanie ilości osób przemieszczających się, przy zachowaniu obecnych obostrzeń, spotęguje grupowanie się ludzi na przystankach i może spowodować odmowę pracy przez kierujących   pojazdami komunikacji miejskiej, na których - zdaniem KG Policji - spoczywa odpowiedzialność wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania”.

Oznacza to, że dalsze realizowanie zadań z zakresu transportu publicznego w obowiązującym stanie prawnym ograniczającym dostępności miejsc w środkach transportu publicznego do połowy liczby miejsc siedzących w pojeździe, nie będzie możliwe.

04.05.2020.wniosek UMP do Premiera. Komunikacja publiczna w miastach

04.05.2020r.załącznik pismo z 22 04 2020 transport publiczny - MZ

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor