Ogólne

Koronawirus. Stan zagrożenia epidemicznego


14 marca 2020

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych. Wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą jednak czynne. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie złożycie na wynos lub z dowozem.

Rozwiązania takie wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 13 marca 2020 r., poz. 433).

Rozporządzenie stan zagrożenia epidemicznego

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:

  • sklepy spożywcze,
  • apteki,
  • drogerie.

Banki i placówki finansowe działają normalnie.

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Rozporządzenie wprowadza także zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.gov.pl/web/koronawirus

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor