Z naszych miast

Koronawirus. #SzczecinPomaga


17 marca 2020

Akcja #Szczecin pomaga to m.in. pakiet działań wspierających dla osób starszych i baza lokali gastronomicznych, w których możemy zamawiać posiłki. Działajmy razem w tym trudnym czasie - zachęcają władze miasta.

Jednym z elementów akcji #SzczecinPomaga jest udzielanie wsparcia właścicielom szczecińskich lokali gastronomicznych. W tej trudnej dla właścicieli restauracji i kawiarni sytuacji chcemy pomóc na miarę naszych możliwości. Będziemy zbierać informacje o lokalach, które sprzedają dania na wynos, w tym z dowozem. I publikować je na naszej stronie. Dzięki temu mieszkańcy Szczecina dowiedzą się, które lokale działają i w których można zamówić posiłki.

Na stronie https://wiadomosci.szczecin.eu/ będziemy na bieżąco publikować listę działających podmiotów.

#SzczecinPomaga to akcja, która ma również na celu udzielenie wsparcia naszym seniorom. W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej podkreśla się fakt, iż rozprzestrzeniający się koronawirus stanowi największa zagrożenie dla osób starszych. By ich chronić, wiele instytucji zostało zamkniętych, a najstarsi mieszkańcy Szczecina są proszeni o pozostawanie w domu. Niestety, wielu z nich jest zdanych wyłącznie na siebie. Szczecin chce to zmienić i pomagać seniorom w miarę możliwości!

Pierwszy filar ich aktywności stanowią działania informacyjne. Dzięki specjalnie zmodyfikowanej stronie internetowej szczecińskiego Centrum Seniora (http://seniorszczecin.pl/), seniorzy w jednym miejscu znajdą pakiet najważniejszych informacji. W jednym miejscu zebrane zostaną nie tylko ważne numery telefonów (jak na przykład do sanepidu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie etc.), zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ale odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania informacje lokalach gastronomicznych czy też sklepach, świadczących swoje usługi z dowozem.

Kolejnym filarem jest tzw. pomoc sąsiedzka, czyli #JakSięMasz. - Jesteś osobą, która może przy okazji swoich zakupów kupić kilka dodatkowych produktów dla seniorów z Twojego otoczenia? Koniecznie daj im o tym znać! Seniorzy często nie chcą narzucać się innym i tym samym prosić o pomoc. Ułatwmy im to! By dotrzeć do osób starszych i niepełnosprawnych mieszkających w naszym sąsiedztwie, przygotowany został specjalny plakat do samodzielnego wydruku, który można powiesić np. na swojej klatce schodowej - zachęcają władze miasta.

Ostatni filar to #zŁĄCZEniSenorzy, czyli działania aktywizujące najstarszych mieszkańców naszego miasta. Projekt ma na celu aktywizację osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami poprzez różnorodne animacje on-line.

Więcej informacji na temat akcji #SzczecinPomaga można znaleźć tutaj

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor