Ogólne

Koronawirus. W czasach epidemii miasta wspierają kulturę


14 kwietnia 2020

Miasta UMP uzupełniają rządową tarczę antykryzysową lokalnym wsparciem dla ludzi i instytucji kultury. Swoje programy przygotowały m.in. Kraków, Lublin czy Szczeci. W organizowanie wsparcia zaangażowali się także prywatni przedsiębiorcy związani z kulturą, uruchamiając platformy umożliwiające np. wpłacanie dowolnych kwot na rzecz teatrów i podczas transmitowanych w Internecie spektakli.

Pakiet wsparcia pod nazwą „Kultura odporna” przygotowały władze Krakowa. Program „Kultura odporna” ma charakter uzupełniający dla programu „Pauza”, programu Małopolskiej Tarczy Kryzysowej i Tarczy Antykryzysowej dla Kultury, ogłoszonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dla zaplanowanych wcześniej dotacji na działalność podmiotową instytucji kultury w bieżącym roku. Więcej informacji na temat krakowskiego programu można znaleźć tutaj. O pakiecie „Kultura odporna” pisaliśmy także na naszej stronie internetowej w dziale Z Naszych Miast.

Władze Lublina również opracowały program pomocowy pod nazwą „Kultura w sieci”. Celem Programu jest wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.

W ramach naboru o dofinansowanie działań będą mogły ubiegać się między innymi samorządowe instytucje kultury. Prognozowana wielkość środków przeznaczonych na realizację programu wynosi 15 mln zł. Wsparcie ma charakter dotacji celowej i może być wydatkowane jedynie na pokrycie kosztów uwzględnionych w wykazie kosztów kwalifikowanych.

Natomiast Szczecin postanowił wspierać przedsięwzięcia realizowane przez Internet. Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu „Mikrogranty dla szczecińskich artystów 2020” zainteresowani mogą składać do 27 kwietnia 2020 r. Więcej informacji znajduje się w regulaminie, który można pobrać ze strony internetowej TRAFO, wraz z harmonogramem konkursu oraz formularzem zgłoszeniowym.

W organizowanie wsparcia zaangażowali się także prywatni przedsiębiorcy związani z kulturą.  Akcję #WspieramKulture  stworzyły ewejsciowki.pl  wraz z portalem biletomat.pl  Przygotowano system umożliwiający widzom wpłacenie dowolnej kwoty na realizację celów statutowych teatrów podczas transmisji spektakli udostępnianych online.  Szczegóły dostępne tutaj.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor