Aktualności

Krajowa Polityka Miejska 2030

Cofnij

27 grudnia 2021

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło projekt Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM2030). Prezentacja dokumentu odbyła się podczas IV Krajowego Forum Miejskiego. Konsultacje Krajowej Polityki Miejskiej 2030 rozpoczęły się 22 grudnia br. Równolegle trwają uzgodnienia międzyresortowe. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje przedstawienie KPM2030 w pierwszej połowie 2022 r.

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast, a jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Jak wskazuje w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w KPM2030 „znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej. W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców.”.

Miasto – wyjątkowe miejsce w przestrzeni

- Chcemy, aby miasta zapewniały swoim mieszkańcom jak najwyższą jakość życia. W realizacji tego celu pomoże Krajowa Polityka Miejska 2030, która stawia ambitne wyzwania rozwojowe – mówił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas prezentacji dokumentu w trakcie IV Krajowego Forum Miejskiego. – KPM2030 oferuje narzędzia i rozwiązania, które ułatwią prowadzenie lokalnych i regionalnych polityk zrównoważonego rozwoju. Postulowane zmiany w przepisach prawnych, modyfikacje mechanizmów finansowych oraz wsparcie dla transferu wiedzy mają na celu poszerzenie palety działań, z których będą mogły korzystać samorządy – dodawał.

Z kolei prof. Paweł Churski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu mówił o tym dlaczego miasta zasługują na szczególną uwagę i zainteresowanie.

- Miasto jest wyjątkowym miejscem w przestrzeni. Jest bowiem miejscem, w którym koncentrujemy ludność, czy działalność gospodarczą, a w konsekwencji jest to miejsce, które polaryzuje nam rozwój. Jest to proces, który odbywa się spontanicznie, który powinien być przez nas obserwowany i moderowany. Proces tych wzajemnych oddziaływań otoczenia na miasto i miasta na otoczenie powinien być moderowany tak, aby w efekcie stworzyć miasto przestrzenią przyjazną mieszkańcom - mówił prof. Churski.

Rozwiązać problem finansowania JST

IV Forum Miejskie było okazją do przeprowadzenia wstępnej dyskusji nad zaprezentowanym przez MFiPR dokumentu. Głos w niej zabrał m.in. Tomasz Fijołek, Dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, który zwrócił uwagę na ważny problem gwałtownie spadających dochodów polskich miast i gmin. –Samodzielność, samorządność i autonomia jednostek samorządu terytorialnego jest w ten sposób ograniczana, że część środków, które są przeznaczone dla sektora samorządowego są niejako znaczone i trzeba się o nie ubiegać składając rozmaite wnioski do rządowej Warszawy – mówił Dyrektor Fijołek. – Naszym postulatem, który – wydawało się – jest rozwiązaniem na uszczuplenie dochodów JST (przypomnijmy w ciągu najbliższej dekady dochody JST spadną o miliardy złotych) było zwiększenie udziałów jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z podatku PIT. Na tą propozycję resort finansów się nie zgodził. Chciałem też przypomnieć, że w poprzedniej wersji Krajowej Polityki Miejskiej 2030 znalazł się zapis mówiący właśnie o zwiększeniu udziałów JST w podatku PIT. Został on jednak wykreślony, jako niezgodny z prawdą. Szkoda bo intuicja autorów tego fragmentu była bardzo dobra i zgodna z naszymi, samorządowymi postulatami – mówił Tomasz Fijołek.

Reforma planowania przestrzennego

W trakcie dyskusji nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 poruszono także temat reformy planowania przestrzennego i konieczności jego powiązania z polityką rozwoju. – Reforma planowania przestrzennego jest konieczna. Pokazują to chociażby podejmowane przez jednostki samorządu terytorialnego działania, które należy zaliczyć do sfery softplaningu. To pokazuje, że gminy poszukują w gąszczu obecnie istniejących rozwiązań takich możliwości współpracy w zakresie w zakresie planowania przestrzennego, która będzie z jednej strony skuteczna, a z drugiej nie będzie tylko i wyłącznie inwentaryzacją stanu zastanego - mówił prof. Paweł Churski. – I jeżeli popatrzymy na to co się dzieje obecnie w prawie, to zauważymy, że mamy do czynienia z dwiema reformami. Z jednej strony Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej reformuje przepisy prawa związane z polityką rozwoju, z drugiej planowanie przestrzenne jest reformowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Życzyłbym sobie i mam nadzieję, że to się stanie, że te dwa procesy się zintegrują. Jeżeli w katalogu instrumentów mamy np. strategię ponadlokalną z częścią, która dotyczy planowania społeczno-gospodarczego i przestrzennego w postaci modelu funkcjonalno-przestrzennego, to wyposażmy ten model i połączmy te instrumenty w taki sposób, aby to było w pełni skuteczne i w pełni efektywne – dodawał prof. Churski.

Jak powinny rozwijać się polskie miasta?

Jak powinny rozwijać się polskie miasta? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęli autorzy Krajowej Polityki Miejskiej 2030. W dokumencie czytamy m.in., że Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel – w ocenie autorów KPM 2030 - należy się skupić między innymi na:

  • przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu,
  • angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami,
  • tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej,
  • podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Wszystkie osoby i instytucje, które chcą brać udział w konsultacjach społecznych KPM 2030 serdecznie zapraszamy do wypełnienia formularza uwag, który znajduje się tutaj.

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..