Z naszych miast

Kraków: Odwiedź Krzysztofory i weź udział w konkursie!

Cofnij

12 listopada 2024

Strój lajkonika, szopka krakowska, maszkarony, srebrny kur Bractwa Kurkowego, historyczne tabliczki z nazwami ulic, dzieła sygnowane nazwiskami Matejki, Mehoffera, Stryjeńskiej, Malczewskiego – to tylko kilka z kilkuset eksponatów, które można zobaczyć na stałej wystawie przygotowanej przez Muzeum Krakowa w pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca”. A teraz, odwiedzając wystawę w weekendy, można dodatkowo wziąć udział w organizowanym przez miasto konkursie „Magiczne Krzysztofory”.

Czy o Krakowie można stworzyć wystawę kompletną, wyczerpującą wszystkie konteksty? W pałacu Krzysztofory znajduje się ekspozycja „Kraków od początku, bez końca”, za pomocą której Muzeum Krakowa opowiada o mieście. I jest to opowieść wielowątkowa, pokazująca Kraków w wielu kontekstach. Na wystawie, której kuratorem jest Kamil Stasiak, znajdziemy między innymi krakowskie symbole, takie jak lajkonik, szopka krakowska czy maszkarony, nawiązania do wielowiekowej historii miasta, do rzemieślniczych tradycji, legend, obrzędowości, zabaw czy nocnego życia. Są tu też dzieła najbardziej znanych twórców i artystów związanych z Krakowem. Nie brakuje przypomnienia ważnych mieszkanek i mieszkańców miasta, a także eksponatów pokazujących, jak różnorodnym miastem był i jest Kraków. To wystawa, którą każdy może zwiedzać swoim szlakiem.

− Naszym głównym celem jest to, żeby poprzez tę wystawę zaprosić do wniknięcia w miasto – mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa podczas otwarcia ekspozycji. I to zaproszenie jest cały czas aktualne. Wszystkich, którzy chcą poznać miasto, jego historię, legendy, ważne osoby związane z Krakowem, muzeum zaprasza do odwiedzania wystawy „Kraków od początku, bez końca” w pałacu Krzysztofory.

Tym konkursem chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców do wspólnej zabawy przypominającej, jak ciekawe jest nasze miasto i jak bogatą ma ofertę. Często skupiamy się na najnowszych propozycjach i czasowych wystawach, zapominając, że stała oferta naszych instytucji została przygotowana tak, że można wracać… bez końca. Twórcy wystawy „Kraków od początku, bez końca”, która po raz pierwszy została udostępniona w czasie restrykcji związanych z pandemią, stworzyli opowieść o mieście, którą warto zgłębiać na wiele sposobów, odkrywając wciąż nowe konteksty. I do takiego wspólnego odkrywania – wystawy i miasta, zapraszamy w konkursie. Zachęcamy do spaceru po wystawie szlakiem obiektów, które w różny sposób kojarzą się z magicznością Krakowa, do doświadczania tej magiczności, dlatego organizujemy tę zabawę pod hasłem „Magiczne Krzysztofory” – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

Konkurs „Magiczne Krzysztofory”

Wiesz, co znajduje się na wystawie „Kraków od początku, bez końca”? Masz ochotę przypomnieć sobie wybrane elementy tej opowieści o mieście albo zobaczyć ekspozycję po raz pierwszy? Teraz wizytę w Krzysztoforach możesz połączyć z udziałem w konkursie zorganizowanym przez miasto pod hasłem „Magiczne Krzysztofory”. Do konkursu zachęca również prezydent Aleksander Miszalski:

 

Jak wziąć udział w konkursie? Zaplanuj wizytę w pałacu Krzysztofory w jeden z najbliższych weekendów:  23–24 listopada lub 30 listopada–1 grudnia i odszukaj konkursowy przedmiot, nawiązujący do różnie rozumianej magiczności Krakowa. Wskazówki dotyczące tego, który eksponat z wystawy bierze udział w konkursie w danym tygodniu, znajdziesz na facebookowym profilu miasta Kraków PL w środy i piątki przed daną edycją konkursu.

Wiesz już, co trzeba odnaleźć? Wybierz się w weekend do pałacu Krzysztofory na wystawę „Kraków od początku, bez końca” (wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00), zrób zdjęcie eksponatu, oznaczonego grafiką konkursową i wyślij je na adres: [email protected] z dopiskiem „Magiczne Krzysztofory” do godz. 23.59 w poniedziałek następujący po danym weekendzie.

O wygranej uczestnicy i uczestniczki konkursu zostaną poinformowani drogą mailową. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, a nagrodami są zestawy upominkowe. Każdy weekend to nowe wyzwanie konkursowe, ale laureatką lub laureatem można zostać tylko raz. Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa.

Źródło: krakow.pl

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..