Z naszych miast

Książkomaty w Poznaniu


8 września 2021

Już jesienią na peryferyjnych osiedlach stolicy Wielkopolski Biblioteka Raczyńskich postawi książkomaty. Urządzenia te pozwolą poszerzyć ofertę kulturalną w rejonach, które mają ograniczony dostęp do filii biblioteki. W książkomatach będzie można zwrócić lub wypożyczyć wcześniej zamówione książki, a także wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia.

Książki zamawiać będzie można przez internetowe konto czytelnika na stronie Biblioteki Raczyńskich. Gdy zamówienie będzie gotowe, zostaniemy poinformowani. Następnie należy udać się do książkomatu i odebrać je przy użyciu karty bibliotecznej, a skrzynka otworzy się automatycznie.

Nowatorstwo pomysłu Biblioteki Raczyńskich polega na tym, że książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy placówkach, ale staną w miejscach z utrudnionym dostępem do kulturalnej infrastruktury, a uczęszczanych przez poznaniaków - na przykład obok supermarketów. 

- Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi, m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska, będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że trafimy do nowych czytelników, którzy przy codziennych zakupach będą mogli zaopatrzyć się w książki - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Wybierając lokalizację książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń. 

Książkomaty to nie jedyna nowość w Bibliotece Raczyńskich. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.

- Aplikacja nie zastąpi bibliotekarzy, dla wielu czytelników to właśnie rozmowa o książkach i kontakt z innym czytelnikiem, którym jest przecież bibliotekarz, stanowi dodatkową wartość wizyty w bibliotece - zapewnia Anna Gruszecka. - Aplikacja  przyspieszy proces wyboru, ułatwi odnalezienie w zasobach Biblioteki książek na oczekiwany temat. Aplikacja będzie miała dwa moduły. Pierwszy z nich, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią nasze bogate zbiory, "wyśledzi" dla nas kolejne tomy serii cenionych przez czytelników, nowości i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć. To świetne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy mają swoje ulubione gatunki, jak i dla szukających nowych propozycji wydawniczych. 

Tak znaczące poszerzenie oferty Biblioteki Raczyńskich nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego. Projekt "Sztuczna inteligencja w służbie książki" korzysta z dofinansowania o wartości 333 609 EUR, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce.

 

Źródło: www.poznan.pl