W trakcie łódzkiego kongresu (18-19 maja) odbywają się dyskusje o globalnych i unijnych politykach klimatycznych, sytuacji samorządów, kryzysie energetycznym, kosztach przeprowadzania zmian i konkretnych rozwiązaniach, które można wprowadzić w przyszłości. Sesja inauguracyjna Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi rozpoczęła się przemówieniem Hanny Zdanowskiej - Prezydenta Miasta Łodzi oraz Ambasadora Paktu na Rzecz Klimatu i wystąpieniem Fransa Timmermansa - Gościa Honorowego kongresu - Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. Podczas inauguracji swoje przemówienie miał także Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy oraz Przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.
18 maja 2023
Podczas II Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi prezydenci miast Unii Metropolii Polskich oraz samorządowcy z innych organizacji spotkali się z Fransem Timmermansem – wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej, odpowiedzialnym za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. I to właśnie tematy „zielone” były obecne podczas rozmów z samorządowcami. UMP wręczyła Timmermansowi najnowszą publikację „Ku zielonej transformacji. Analiza sytuacji i wyzwań środowiskowych w największych polskich miastach”.
- Zielona transformacja miast i obszarów metropolitalnych to nieuchronne wyzwanie związane ze zmianami w wielu obszarach życia mieszkańców oraz sposobu zarządzania miastem. – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi. - Na tym koncentrujemy się w wielu naszych dyskusjach podczas kongresu. Jako tereny zurbanizowane robimy co się da, by sprzyjać środowisku i minimalizować to, co nas czeka w tym zakresie.
Współorganizatorem tegorocznej edycji kongresu są Unia Metropolii Polskich, a strategicznymi partnerami: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Europejski Komitet Regionów, Porozumienie Burmistrzów na Rzecz Klimatu i Energii, Bloomberg Philantropies oraz Forum Energii.
Zielona transformacja w samorządach
Unia Metropolii Polskich zorganizowała spotkanie środowiska samorządowego z Fransem Timmermansem. Dyskutowano m.in. o tematach związanych z zieloną transformacją miast i w nawiązaniu do tego tematu wręczono Fransowi Timmermansowi najnowszą publikację Centrum Analiz i Badań UMP w ramach kolejnego wydania cyklicznego „Metropolie w Liczbach”.
- Koszty wynikające z nieprzeprowadzenia transformacji energetycznej będą wyższe od kosztów jej przeprowadzenia – tłumaczył na spotkaniu Frans Timmermans.
W analizie „Ku zielonej transformacji” skupionosię na roli największych miast w drodze do zielonej transformacji i poprawy jakości środowiska naturalnego.
- Techniczne możliwości już mamy. Należy teraz ułatwić samorządom przeprowadzenie odpowiednich inwestycji – tłumaczy Tymoteusz Marzec, koordynator w Unii Metropolii Polskich.- oraz wprowadzić rozwiązania prawne stymulujące rozwój energetyki rozproszonej w jej pełnym wymiarze, tzn. w zakresie źródeł, odbiorców i dystrybucji, przy znaczącym udziale miast w budowaniu społeczności energetycznych.
CBiA przygląda się w niej danym ilościowym na temat:
- terenów zieleni. 32,7 tys. ha – tyle jest ich w miastach UMP
- jakości powietrza. 4,9 mld zł wydano w całej Polsce na poprawę jakości powietrza atmosferycznego i klimatu w latach 2018-2021.
- gospodarki odpadami komunalnymi. 1,32 mld zł wydano w całej Polsce na oczyszczanie miast i wsi.
- gospodarki wodno-ściekowej, energii elektrycznej i gazowej oraz finansowaniu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Oprócz danych statystycznych prezentowane są stanowiska ekspertów z branży. Opinie te pokazują z jakimi problemami i wyzwaniami, będą musieli się zmierzyć włodarze miast oraz zarządzający miejskimi spółkami komunalnymi.
Dane z raportu pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, Biuletynów Informacji Publicznej miast UMP oraz z Europejskiej Agencji Środowiska. W analizie wykorzystano również informacje pochodzące z raportów i publikacji związanych z tematem.
Zdjęcia: UM Łódź i UM Warszawa
Do pobrania

Julia Wiśniewska