Z naszych miast

Łódź zorganizuje polski szczyt klimatyczny


12 stycznia 2022

3 i 4 lutego do Łodzi zjadą samorządowcy z całego kraju, aby dyskutować i wypracować działania na rzecz klimatu, jakie można podjąć i w dużych metropoliach i w małych wsiach. Pierwszy kongres, który będzie imprezą cykliczną, ma otworzyć Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład.

 

- W zeszłym roku cały świat spotkał się na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, gdzie dyskutowaliśmy o przyszłości naszej planety w dobie bardzo niepokojących zmian klimatycznych. Wnioski ze szczytu nie budzą wątpliwości - musimy odejść od węgla i paliw kopalnych. Musimy powstrzymać wzrost temperatury na świecie. Musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. I musimy zrobić to już teraz. Działania pojedynczych jednostek nie wystarczą. Trzeba zbudować masowy ruch liderów lokalnych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. My, samorządowcy musimy działać razem i mówić jednym głosem. A to wspólne działanie zaczniemy w Łodzi. Zapraszamy samorządowców z całej Polski, z dużych metropolii, z małych miasteczek i z wsi do udziału na pierwszym w Polsce, lokalnym szczytem klimatycznym COP, czyli Samorządowym Kongresie Klimatycznym. Nie powstała dotąd w naszym kraju platforma do dyskusji i koordynacji działań na rzecz klimatu. I chcemy, aby to właśnie Łódź stała się gospodarzem takiego cyklicznego wydarzenia, centrum dialogu o naszej przyszłości w kontekście ochrony środowiska – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi, ambasador Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu w Polsce.

Szczyt otworzy Frans Timmermanns, Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład. Panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty poprowadzą m.in. prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Centrum Ekohydrologii, Mirosław Proppe, prezes WWF Polska, Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału Health and Environment Alliance (HEAL), Michał Piernikowski, ekspert od design thinking, a także przedstawiciele Greenpeace.

- Wszystkie samorządy stoją przed wyzwaniem wykorzystania funduszy Europejskiego Zielonego Ładu w najbliższej perspektywie unijnej. Musimy nauczyć się jak realizować inwestycje z poszanowaniem środowiska, jak dozieleniać miasta, nie tylko w dużych ośrodkach, ale także mniejszych, jak wymieniać się wiedzą i przekładać rozwiązania sprawdzone w jednym miejscu w inne. Podczas dwóch dni spotkań w gronie samorządowców i ekspertów będziemy dyskutować m.in. o roli wody w miastach i jej retencji, o roli energii i energetyki samorządowej, trendach w projektowaniu, a także ograniczeniach jakie musimy dzisiaj pokonać w drodze do klimatycznej neutralności mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Poza pandemią COVID-19, głównym wyzwaniem dzisiaj staje się rozwiązanie problemu drastycznych podwyżek cen paliw w kontekście konieczności wymiany bezklasowych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Każdy, kto zdecydował się na wymianę pieca węglowego na gazowy ponosi dzisiaj dużo większe koszty ogrzewania z uwagi na drastyczny wzrost cen gazu. – Jak zatem mamy przekonywać ludzi do likwidacji kopciuchów, jeśli alternatywą są wysokie rachunki za gaz – pyta ambasador Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu.

Polski szczyt klimatyczny, czyli Samorządowy Kongres Klimatu zostanie zorganizowany 3 i 4 lutego w hotelu Andel’s przy ul. Ogrodowej. W programie dwudniowej imprezy są wykłady ekspertów, panele dyskusyjne i warsztaty. Na poszczególne wydarzenia już można się zapisywać. Część z nich będzie otwarta, a we wszystkich będzie można wziąć udział dzięki transmisji on-line.