Z naszych miast

Łódzki Plan dla Osiedli. Raport z Realizacji w 2020 r.


4 września 2020

Władze miasta przygotowały dla mieszkańców Łodzi raport z realizacji zadań Planu dla Osiedli, który został ogłoszony jesienią 2018 r. W ciągu najbliższych tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odbędzie szereg spotkań i konsultacji z mieszańcami, podczas których prezentowany będzie raport z dotychczasowych realizacji.

- Od 10 lat razem zmieniamy Łódź. Zaczęliśmy od dużych inwestycji, takich jak nowy dworzec, Piotrkowska, remonty kamienic i trwający program rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Jednak często podczas spotkań i spacerów z mieszkańcami słyszałam, że oprócz wielkich inwestycji zmieniających obraz Łodzi, łodzianie w swoich małych ojczyznach, w okolicy w której mieszkają, chcą czegoś innego: prostych chodników i ulic, oświetlonych ulic, ławek, skwerków, placów zabaw, czy plenerowych siłowni i tężni - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi. - Obiecałam wtedy, że 5 lat kolejnej kadencji poświęconych będzie zmianom na osiedlach. Tak zrodził się Plan dla Osiedli, który sukcesywnie realizujemy. Ponieważ zawsze dotrzymuję słowa, a obiecałam, że zmiany będą następowały, postanowiłam na bieżąco zdawać mieszkańcom relację z tego jak funkcjonuje Plan dla Osiedli, co się na nich zmienia i jak będzie wyglądała jego dalsza realizacja w kolejnych latach. Dlatego w ten weekend, który przypominam, jest weekendem pełnym atrakcji w całym mieście, rozdamy mieszkańcom 10 tys. egzemplarzy raportu, gdzie przedstawiamy osiedle po osiedlu, to co udało nam się zrobić. Przypominam, że Plan dla Osiedli powstał z tego, co oczekiwali mieszkańcy i o czym opowiadali mi podczas naszych spacerów, które wkrótce dalej będę odbywała.

Kolejnych 5 tysięcy raportów, przedstawiających łodzianom na jakim etapie są oczekiwanie przez nich osiedlowe inwestycje, trafi do mieszkańców w kolejnych tygodniach.

Władze miasta przyznają, że nie wszystkie inwestycje ujęte w Planie dla Osiedli udało się zrealizować lub rozpocząć zgodnie z terminem. - COVID pokrzyżował część planów, dlatego niektóre inwestycje przedłużą się o kilka miesięcy, ale wszystkie będą zrealizowane. Każdego roku na zadania z Planu dla Osiedli wydajemy ok. 70 mln. zł. Mam nadzieję, że mimo budżetowych zawirowań spowodowanych pandemią, uda się w 2021 r. utrzymać tę kwotę i zrealizować zaplanowane inwestycje. Jesteśmy blisko rozpoczęcia prac na ul. Obywatelskiej, kończymy przetarg odnośnie przebudowy ul. Traktorowej. To duże inwestycje, a po ich zakończeniu mieszkańcy na pewno odczują zmianę na lepsze. Chcielibyśmy też ruszyć z remontem ul. Krakowskiej, ale to dość trudna inwestycja, choćby dlatego, że staramy się pogodzić sprzeczne interesy kierowców, którzy oczekują poszerzenia ulicy, jaki i okolicznych mieszkańców, którzy sprzeciwiają się wycince przydrożnych drzew. Oczywiście będziemy szukali kompromisu, tak by można było zrealizować inwestycję ku zadowoleniu większości - wyjaśnia Wojciech Rosicki, Wiceprezydent Łodzi.

Władze Łodzi podkreślają, że ideą Planu dla Osiedli jest to, że nie ma w nim projektów ważnych i ważniejszych. Wszystkie mają taki sam priorytet i znaczenie, bo wszystkie zostały wybrane przez łodzian. Plan dla Osiedli nie jest projektem zamkniętym. W ciągu najbliższych tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wróci do regularnych spotkań, rozmów i konsultacji z mieszkańcami, podczas których będzie pytać łodzian o nowe propozycje.

Więcej informacji o łódzkim Planie dla Osiedli znaleźć można na stronie: lodz.pl/plandlaosiedli

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor