Z naszych miast

Lublin: Nowa kreatywna przestrzeń w dzielnicy Dziesiąta

Cofnij

6 czerwca 2023

Dzisiaj została oficjalnie otwarta nowa miejska instytucja kultury w Lublinie – Pracownie Kultury Dziesiąta, w której znajdą się trzy przestrzenie warsztatowe: animacyjna, multimedialna oraz plastyczna. Placówka powstała po gruntownym remoncie i adaptacji lokalu w pawilonie przy ul. Herberta 14. To już trzecia filia Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

Świętujący w tym roku 65-lecie Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, po dzielnicach Tatary i Kośminek rozszerza działalność na kolejną, czwartą dzielnicę Lublina – Dziesiąta. To spełnienie obietnicy danej mieszkańcom i mieszkankom oraz odpowiedź na ich potrzeby. To także realizacja przyjętej przez nas polityki zmierzającej do zapewnienia bliskiego dostępu do oferty kulturalnej w każdej części miasta. W Lublinie działa 11 miejskich instytucji kultury, które prowadzą różnorodną działalność skierowaną do wszystkich odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami. Razem ze swoimi oddziałami i filiami działają w ponad 60 punktach w mieście. Dzisiaj otwieramy nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zrealizowana w 2022 roku inwestycja zakładała zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń w pawilonie handlowo-usługowym przy ul. Herberta 14, który został przystosowany do pełnienia nowej funkcji: DDK „Bronowice” – Pracowni Kultury Dziesiąta. W powstałej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów i wydarzeń cyklicznych. Zajęcia odbywać się będą w trzech pracowniach tematycznych: animacyjnej, multimedialnej i plastycznej. Poza zajęciami i warsztatami w domu kultury nowa instytucja będzie organizować wydarzenia artystyczne, wystawy i pikniki na terenach zielonych dzielnicy.

Pracownie Kultury Dziesiąta będą miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy i mieszkanki znajdą coś dla siebie. Podobnie jak w innych siedzibach domu kultury, w najnowszej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów oraz wydarzeń cyklicznych. Ta kreatywna przestrzeń będzie miejscem otwartym na pomysły i propozycje wszystkich odbiorców. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W Pracowni Animacyjnej (pow. 47 m2) zamontowano podłogę interaktywną do zabaw i animacji. Tutaj organizowane będą ogólnorozwojowe oraz sensoryczne zajęcia dla małych dzieci oraz rekreacyjne dla młodzieży, dorosłych i seniorów. W Pracowni Multimedialnej (pow. 55 m2) znalazła się cyklorama, która aranżuje przestrzeń na studio fotograficzno-filmowe, a także floorboxy i sufitowy system do zawieszania tła i oświetlenia. Salę wyposażono również w specjalistyczny sprzęt foto-video, natomiast dzięki wyposażeniu jej w stanowiska komputerowe, możliwe będzie prowadzenie warsztatów i zajęć dla seniorów z zakresu obsługi komputerów oraz korzystania z technologii cyfrowych. Z kolei w Pracowni Plastycznej (pow. 45 m2) będą odbywały się zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, warsztaty akwareli, rysunku, grafiki warsztatowej, również skierowane do odbiorców w różnym wieku. Na jednej ze ścian zamontowano listwę umożliwiającą powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji. 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..